Popularne rodzaje drukarek i ich charakterystyka – znasz je wszystkie?
Każdy z nas zna dwa najpopularniejsze rodzaje drukarek, czyli urządzenie laserowe i atramentowe, jednak mało kto wie, że należy je dobierać do własnych potrzeb, by możliwie najlepiej spełniały nasze oczekiwania. Różnią się one między sobą technologią nanoszenia wydruków na papier, ale także samą jakością wydruków, która powinna być dostosowana do potrzeb użytkowników oraz okoliczności. Na rynku dostępne są również inne, bardziej specjalistyczne typy drukarek, które mogą być przydatne w określonych sytuacjach.
W dzisiejszych czasach definicji drukarki nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. Niemal wszyscy użytkownicy komputerów mają w swoich domach lub biurach dostęp do urządzeń drukujących, z których z mniejszą lub większą intensywnością korzystają.
Dostępne na rynku rodzaje drukarek różnią się między sobą przede wszystkim technologią oraz jakością wydruku, którą można dobrać do potrzeb użytkownika i intensywności pracy urządzenia. Wbrew pozorom drukarki nie dzielą się tylko na urządzenia atramentowe i laserowe, które zostały oparte na technologii wykorzystującej w swojej pracy toner lub tusz.
Najpopularniejsze rodzaje drukarek i ich przeznaczenie
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drukarek, które różnią się między sobą sposobem działania, budową, a także najważniejszymi parametrami. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien zależeć od sposobu jego wykorzystania. Drukując jedynie dokumenty lub używając drukarki sporadycznie, należy wybrać inne urządzenie niż w przypadku częstych wydruków czy kolorowych kopii.
Drukarka atramentowa
Drukarki atramentowe są jednymi z najpopularniejszych urządzeń drukujących. Do swojej pracy wykorzystują tusz, który zależnie od modelu i producenta, może znajdować się w kilku wkładach atramentowych.
Drukarki te można podzielić ze względu na głowicę zintegrowaną z kartridżami oraz głowicę zintegrowaną z drukarką. W przypadku rzadkiej eksploatacji urządzeń atramentowych może pojawić się problem z zaschniętym tuszem, dlatego zaleca się wydrukowanie dokumentu przynajmniej raz w tygodniu. Zdarzają się sytuacje, gdy głowica zintegrowana z drukarką wymaga wymiany, jeżeli tusz zaschnie. Jest to na tyle kosztowne, że niejednokrotnie przekracza wartość drukarki.
Masz problem z zaschniętym tuszem? Przeczytaj artykuł: Zaschnięty tusz w drukarce – co zrobić w takiej sytuacji?
W przypadku urządzeń, gdzie głowica została zintegrowana z kartridżami, usunięcie zaschniętego tuszu jest zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ można wykonać tę czynność z poziomu oprogramowania. Jeżeli to nie pomoże, konieczna może okazać się regeneracja tuszu, a w ostateczności – zakup nowego wkładu atramentowego.
Dużą popularnością cieszą się również wielofunkcyjne urządzenia atramentowe, które dodatkowo są wyposażone w ksero i skaner.
Drukarka atramentowa działa poprzez umieszczanie na papierze niewielkich kropli specjalnie spreparowanego atramentu przeznaczonego do wydruku. Cena urządzeń atramentowych nie jest wygórowana, jednak przed podjęciem decyzji zakupowej należy sprawdzić koszty materiałów eksploatacyjnych. W przypadku najtańszych drukarek to właśnie na nich producenci odbijają sobie zaniżone ceny urządzeń. Może się zdarzyć, że zakup nowych, oryginalnych materiałów eksploatacyjnych będzie kosztowniejszy niż kupno nowej drukarki.
Urządzenia atramentowe najczęściej występują w wersjach umożliwiających kolorowy wydruk. Jednak standardowe kartridże są w stanie wydrukować tylko kilkaset stron, przez co w przypadku większego zapotrzebowania na wydruki, wybór ten może okazać się nieopłacalny. Dlatego w takiej sytuacji należy wybrać bardziej zaawansowaną drukarkę atramentową, która z całą pewnością będzie droższa w zakupie.
Uwagę należy zwrócić też na szybkość pracy urządzenia. Kolorowe elementy graficzne wymagają większej precyzyjności, dlatego też ich wydruk trwa dłużej niż w przypadku czystego tekstu.
Drukarka laserowa
Do popularnych rodzajów drukarek zaliczyć można również urządzenia laserowe, które podczas swojej pracy wykorzystują światło lasera, albo diody LED. Promień lasera odbija się od wirującego lustra i zespołu soczewek, a następnie odwzorowuje obraz na naładowanym dodatnio lub ujemnie bębnie światłoczułym. W ten sposób powstaje utajony obraz wydruku. Bęben znajduje się w pobliżu zespołu wywołującego, który posiada wkład z tonerem. Proszek jest przyciągany do miejsc, w których laser naniósł utajony obraz wydruku. Następnie umieszczane są na arkuszu papieru, który z kolei jest transportowany między rolkami znajdującymi się pod bębnem.
Naniesione na papier cząstki tonera są, umieszczone jedynie elektrostatycznie, dlatego też w celu ich utrwalenia, kartka musi jeszcze przejść przez fuser (utrwalacz termiczny), gdzie temperatura osiąga około 200 stopni. Tam za sprawą wałków dociskowych toner zostaje wprasowany w papier.
Czynność ta trwa nie dłużej niż kilka sekund.
Największą zaletą tego rozwiązania jest szybkość wydruku czystego tekstu, a także fakt wykorzystania tonera, przez co użytkownicy nie muszą martwić się o zaschnięty tusz. Drukarki laserowe najczęściej wykorzystywane są w biurach, gdzie występuje ogromne zapotrzebowanie na wydruki. Są też uważane za bardziej wytrzymałe niż urządzenia atramentowe, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w ich cenie. Na rynku dostępne są również laserowe urządzenia wielofunkcyjne.
Materiały eksploatacyjne przeznaczone do drukarek laserowych są droższe w zakupie, ale wystarczają na o wiele więcej wydruków. Zależnie od pojemności kasety z tonerem, mogą one obejmować 1500-8000 stron.
Drukarki laserowe są droższe w zakupie niż urządzenia atramentowe. Jeżeli użytkownikowi zależy na drukarce laserowej kolorowej, musi się on liczyć z jeszcze wyższymi kosztami zakupu urządzenia.
Drukarka igłowa / mozaikowa
Drukarki igłowe są nazywane również urządzeniami mozaikowymi. Jeszcze nie tak dawno, był to jeden z najpopularniejszych rodzajów drukarek, ponieważ w porównaniu do atramentówek były one stosunkowo niedrogie w zakupie i eksploatacji. Do swojej pracy wykorzystują taśmę barwiącą, podobnie jak maszyny do pisania. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są do wydruku faktur lub paragonów. Najpopularniejsze urządzenia są wyposażone w głowice 9- i 24-igłowe, aczkolwiek spotkać można drukarki wielogłowicowe, gdzie każda z głowic odpowiada za wydruk innego fragmentu wiersza.
Urządzenia te do swojej pracy wykorzystują głowicę, poruszającą się w przód i w tył, albo w górę i w dół, względem kartki papieru.
Możemy wyróżnić tu dwa typu urządzeń:
- drukarki termiczne – nazywane również drukarkami fiskalnymi, które zintegrowane są z kasami fiskalnymi. Do swojej pracy wymagają użycia specjalnego papieru ciemniejącego pod wpływem ciepła. Głowica dotyka papieru termicznego i w ten sposób zaczerniane są odpowiednie miejsca. Ich największą wadą jest krótka trwałość wydruku, który blednie pod wpływem wysokich temperatur i działania promieni słonecznych.
- drukarki igłowe – są to bardzo głośne w swojej pracy urządzenia. Im więcej igieł tym większa precyzja wydruku. Pracują szybko, jednak jakość ich wydruku pozostawia wiele do życzenia, dlatego obecnie wykorzystywane są w dziedzinach, w których jakość wydruku nie ma większego znaczenia.
Drukarka wierszowa
Ten rodzaj drukarki pracuje tylko w trybie tekstowym. Jednym ruchem stawia cały rząd znaków. Czcionki są przymocowane do bębna, który obraca się przed papierem barwiącym, a uderzenia specjalnego młoteczka zostawiają ślad na papierze. Drukarki wierszowe są wydajne, jednak ich praca jest bardzo głośna, poza tym mają ograniczony zakres znaków, co wpływa na ich niewielką popularność.
Działanie drukarki wierszowej jest oparte na uderzeniach młoteczków przez papier i taśmę barwiącą w bęben, na którym znajdują się wypukłe znaki, w odpowiednim momencie. Każdy cykl obrotów zawiera odpowiednie znaki, których w obwodzie bębna znajduje się 64 – wielkie litery z alfabetu łacińskiego, a także znaki specjalne i cyfry. Bardziej zaawansowane modele posiadały również polskie znaki. Drukarki wierszowe swoją świetność przeżywały w latach 80. Obecnie są coraz rzadziej spotykane.
Drukarka sublimacyjna / termosublimacyjna
Drukarki sublimacyjne lub termosublimacyjne wykorzystują ciepło, by przenieść barwnik na papier. Jest on częściowo podgrzewany na skutek czego przechodzi ze stanu stałego bezpośrednio do gazowego. Pod tą postacią osiada na papierze.
Urządzenia te są najczęściej wykorzystywane do wydruku zdjęć, jednak konieczne jest użycie papieru fotograficznego lub folii, odpornych na wysokie temperatury. Na końcu fotografie są pokrywane bezbarwną folią, która zabezpiecza je przed działaniem światła i wilgocią. Nie zniekształca ona koloru.
Wydruki zdjęć charakteryzują się wysoką jakością, jednak zajmują zdecydowanie więcej czasu niż w przypadku urządzeń atramentowych.
Drukarka termotransferowa
Ten rodzaj drukarek działa podobnie jak urządzenia igłowe. Największą różnicą jest użycie taśmy barwiącej jednokrotnego użytku. Znajdujący się na niej barwnik jest nanoszony na papier poprzez punktowe podgrzanie oraz dociśnięcie przez grzałki głowicy. Sam wydruk charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dlatego też drukarki te są najczęściej wykorzystywane w przemyśle do wydruku, na przykład, kodów kreskowych.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru rodzaju drukarki?
Sam wybór rodzaju drukarki może stać się problematyczny, dlatego też podczas podejmowania decyzji zakupowej, warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry urządzeń, które mogą wpłynąć na pracę drukarki.
Wybór konkretnego rodzaju drukarki to jedno, a decyzja dotycząca modelu to zupełnie inna kwestia. Różnią się one między sobą sposobem działania i parametrami, które wpływają bezpośrednio na ich pracę.
Urządzenie drukujące powinno być wybierane przede wszystkim na podstawie potrzeb użytkowników. W przypadku wydruku samych dokumentów tekstowych, korzystniejszym rozwiązaniem okaże się inne urządzenie niż wtedy, gdy drukowane będą głównie kolorowe zdjęcia i grafiki. Inny rodzaj drukarki będzie pracował wydajnie w przypadku dużego zapotrzebowania na wydruki, a inny doskonale sprawdzi się w czasie sporadycznie występującej potrzeby drukowania.
Podczas wyboru urządzenia drukującego na uwagę zasługują takie parametry jak wydajność drukarki czy koszty wydruku jednej strony, ale także szybkość wydruku. Warto też zorientować się w kosztach związanych z materiałami eksploatacyjnymi, ponieważ często okazuje się, że najkorzystniejsze cenowo modele urządzeń atramentowych posiadają bardzo drogie w zakupie tusze, które niejednokrotnie przewyższają wartość drukarki.
Podsumowanie
Dostępne na rynku rodzaje drukarek można z łatwością dobrać do swoich potrzeb, jednak niesłabnącą popularnością cieszą się szczególnie dwa rodzaje urządzeń – atramentowe i laserowe, które mają stosunkowo uniwersalne zastosowanie.