1 Komentarzy
29 czerwca - 2018

Jak działa drukarka laserowa? Odkrywamy tajemnicę!

Obecnie drukarki laserowe należą do jednego z najbardziej popularnych typów urządzeń drukujących. Mało kto jednak wie, jak działają drukarki laserowe. Ich bliskimi przodkami są kserokopiarki, których nazwa została zaczerpnięta od firmy Xerox – twórcy techniki kserograficznej.

jak_dzial_drukarka_laserowa2Drukarki laserowe działają inaczej niż urządzenia atramentowe. Przez długi czas były bardzo drogie w zakupie, dlatego na ich nabycie mogły sobie pozwolić tylko największe firmy. W ten sposób znacznie podnosiły jakość wydruków, co z kolei wpływało na wizerunek przedsiębiorstwa.

Przez wiele lat urządzenia laserowe pozostawały monochromatyczne, ponieważ ich działanie było zbliżone do pracy kserokopiarek. Obecnie na rynku dostępne są zarówno modele oferujące czarno-białe wydruki, jak i kolorowe odpowiedniki.

Zasady działania drukarek laserowych

Sposób działania drukarek laserowych został „pożyczony” od kserokopiarek. Kilkuetapowy proces rozpoczyna przygotowanie wałka. Jest on pokryty światłoczułym materiałem lub krzemem. Przed uruchomieniem procesu zostaje naelektryzowany. Potem odbywa się naświetlanie laserem, albo linijką diodową, na skutek czego ładunek elektryczny zostaje utracony w naświetlonych miejscach.

 

Istnieją dwa typy drukarek laserowych monochromatycznych:

  • write-black,
  • write-white.

 

Write-black to technologia naświetlająca punkty do zadrukowania, gwarantująca uzyskanie głębokiej czerni na wydrukach. Natomiast write-white naświetla miejsca, które powinny pozostać puste, zapewniając dokładniejsze ujęcie detali.

Następnie urządzenie rozpoczyna proces wywoływania. Toner zostaje przesunięty z wałka wywoływaczki na wałek światłoczuły w miejscach nienaświetlonych i naświetlonych.

Toner zostaje naniesiony na papier poprzez elektryzowanie ładunku o przeciwnym znaku elektrody znajdującej się pod papierem. Zostaje on przesunięty pomiędzy rozgrzanymi wałkami. To właśnie tam toner zlepia się i ulega utwardzeniu.

Następnie światłoczuły wałek jest rozelektryzowany oraz oczyszczony z resztek tonera.

Drukowanie na kolorowym urządzeniu laserowym odbywa się w podobny sposób. Jedyną różnicą jest bęben światłoczuły, który zostaje kolejno oświetlany, a następnie nanoszone są kolejne barwy CMYK.

jak_dziala_drukarka_laserowaSamo pojęcie drukarki laserowej może być mylne, ponieważ coraz częściej laser zastępowany jest przez światło LED. Diody te naświetlają obraz na bębnie, który pobiera toner. Jest to coraz powszechniejsze rozwiązanie.

Drukarki wyposażone w diody LED mają mniej ruchomych części niż ich laserowe odpowiedniki. Technologia ta sprawdza zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych, jednak niekoniecznie tam, gdzie ważna jest dbałość o odwzorowanie kolorów.

Najczęściej wymieniane wady i zalety drukarek laserowych

Wśród największych wad drukarek laserowych wymieniane są:

  • koszt zakupy wyższy niż w przypadku drukarki atramentowej,
  • większe gabaryty urządzenia (szczególnie kolorowego),
  • wysokie ceny oryginalnych materiałów eksploatacyjnych.

 

Najczęściej wymieniane zalety:

  • wysoka jakość wydruków,
  • szybkość wydruków,
  • możliwość zakupu dobrej jakości tonerów-zamienników,
  • ogromna wydajność tonera,
  • trwałość wydruków,
  • niewielkie koszty eksploatacji.

Czy sposób działania drukarek laserowych wpływa na szybkość ich pracy?

jak_dziala_drukarka_laserowa1

Drukarki laserowe są urządzeniami działającymi szybciej niż tradycyjne atramentówki. Tendencja ta powoli ulega zmianie, ponieważ najnowszej generacji urządzenia atramentowe wykorzystując nowoczesne technologie wydruku, znacznie przyspieszyły swoją pracę.

Drukarki laserowe od samego początku swojego istnienia charakteryzowały się wyjątkową szybkością pracy. Pierwsze tego typu urządzenie, które było tak ogromnych gabarytów, że zajmowało całe pomieszczenie, mogło wydrukować nawet 120 stron na minutę. Ten imponujący nawet w dzisiejszych czasach wynik uzyskał Xerox 9700.

Pierwsze drukarki laserowe były bardzo drogimi urządzeniami. Urządzenie do prywatnych komputerów firmy HP, kosztowało w 1984 roku około 3500 dolarów, dwa lata później jego ulepszona wersja – 4000 dolarów.

Obecnie nawet najtańsze drukarki laserowe są w stanie wydrukować około 20 stron na minutę. Nie jest to imponujący wynik, jednak w miejscach, gdzie szybkość wydruku nie jest tak istotna, sprawdzają się one doskonale.

 

 

Jeżeli przedsiębiorcy zależy na szybkim urządzeniu powinien zainwestować w drukarkę laserową o lepszych parametrach. Potrafią one wydrukować około 100 stron na minutę, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w cenie sprzętu.

Podsumowanie

Przed zakupem urządzenia laserowego warto dowiedzieć się, jak działa drukarka laserowa, by zrozumieć proces, który wówczas zachodzi. Są to urządzenia ekonomiczniejsze i szybsze w porównaniu do tradycyjnych atramentówek.