0 Komentarzy
26 lipca - 2018

Jak skanować dokument? Czyli szybkie skanowanie zdjęć i druków

Skanowanie dokumentów jest bardzo przydatną umiejętnością, która prędzej czy później każdemu się przydaje, zarówno w pracy, jak i w zaciszu domowym. Dokument w wersji papierowej bardzo łatwo jest zmienić na wersję elektroniczną, czyli plik PDF.

jak_zeskanowac_dokument1Standardowe skanowanie dokumentu wymaga użycia skanera oraz programu Acrobat. Jest on obsługiwany w systemie Windows przez sterowniki TWAIN, a także Windows Image Acquisition (WIA).

Do wyboru pozostaje tryb automatyczny, który samodzielnie wykrywa kolor i zawartość dokumentu papierowego, albo ustawienia predefiniowane, które ustawić można względem własnych preferencji, czyli:

  • dokument kolorowy,
  • dokument czarno-biały,
  • obraz kolorowy,
  • dokument zachowany w szarości.

W przypadku, gdy system Windows posiada zainstalowany sterownik WIA skanera, plik elektroniczny może zostać stworzony bezpośrednio za pomocą przycisku Skanuj, znajdującego się na urządzeniu.

Po jego naciśnięciu należy wybrać z listy aplikacji na komputerze program Adobe Acrobat. Następnie z interfejsu Skanuj trzeba wybrać skaner oraz Skanowanie własne, albo domyślne ustawienia.

Format PDF papierowego dokumentu powstaje po wybraniu polecenia Utwórz plik PDF w zakładce Narzędzia. Wówczas pojawi się interfejs Utwórz plik PDF z dowolnego formatu pliku, gdzie należy wybrać pozycję Skaner, by wyświetlone zostały dostępne możliwości.

Jak skonfigurować urządzenie HP, by móc skanować dokumenty?

W przypadku urządzeń HP z wbudowanym skanerem – All-in-One, przed rozpoczęciem skanowania należy zainstalować pełną wersję sterownika, pobierając go ze strony producenta, a następnie skonfigurować połączenie urządzenia z komputerem. Pakiet instalacyjny zawiera oprogramowanie HP Scan, który kompleksowo obsługuje wszystkie funkcje skanowania urządzenia.

jak_zeskanowac_dokument2

Gdy na komputerze nie zostało jeszcze zainstalowane ani oprogramowanie, ani sterownik, należy rozpocząć działania od odwiedzenia strony producenta (znajdziesz ją tutaj) i znalezienia odpowiedniego modelu urządzenia. Następnie w sekcji Sterownik – Oprogramowanie instalacyjne produktu należy wybrać czerwony przycisk Pobieranie.

Teraz wystarczy postępować zgodnie z instrukcją wyświetlaną na monitorze, a na końcu wybrać odpowiednie oprogramowanie do instalacji. W tej sytuacji zalecany jest wybór programu wyposażonego w aplikację HP Scan.

Po prawidłowym zainstalowaniu oprogramowania można przejść do skanowania. W tym celu należy umieścić zdjęcie lub dokument pustą stroną do góry w obrębie szyby skanera, a potem zamknąć pokrywę.

Teraz wystarczy odszukać przycisk Skanuj lub wybrać go z dotykowego menu. Następnie należy wybrać rodzaj zadania skanowania. Kiedy skanowanie zostanie ukończone, na komputerze automatycznie otworzy się folder, to właśnie w nim zostanie zapisany skan.

Jak prawidłowo zeskanować dokument? Kilka praktycznych porad dla początkujących

Porada 1:
W przypadku programu Acrobat, skanowane obrazy mogą mieć rozdzielczość między 10 a 3000 dpi. Są jednak wyjątki, kiedy to wejściowa rozdzielczość powinna być nie mniejsza niż 72 dpi oraz nie większa niż 600 dpi.

jak_zeskanowac_dokument

Porada 2:
Czarno-białe obrazy osiągają najlepsze wyniki, gdy są skanowane z rozdzielczością 300 dpi. W tym przypadku rozdzielczość 150 dpi wygeneruje sporo błędów, natomiast 400 i więcej dpi, sprawi, że praca skanera potrwa dłużej, a sam plik zajmie zdecydowanie więcej miejsca na dysku. Drobny tekst, czyli taki poniżej 9 puntów czcionki, wymaga zwiększenia rozdzielczości skanowania.

Porada 3:
24-bitowe, kolorowe dokumenty, które zostały zeskanowane w rozdzielczości 300 dpi wygenerują pliki o wadze około 25 MB. Niekiedy skanowany obraz może zająć nawet 50 MB pamięci systemu. Jeśli decydujemy się na skanowanie obrazu w rozdzielczości 600 dpi, należy liczyć się nawet z trzykrotnie dłuższą pracą urządzenia, w porównaniu do rozdzielczości o połowę mniejszej.

Porada 4:
Dokument lub obraz, znajdujący się na kolorowym papierze wymaga zwiększenia kontrastu i jasności o 10-15%. Jeśli ustawienia te nie zagwarantują odpowiedniej widoczności tekstu, należy jeszcze bardziej zwiększyć ustawienia jasności i kontrastu.

Porada 5:
Skorzystanie z kompresji adaptacyjnej wiąże się z zastosowaniem rozdzielczości 300 dpi dla obrazów RGB oraz tych zachowanych w szarościach, a także 600 dpi dla dokumentów czarno-białych.

Porada 6:
W ustawieniach urządzenia należy unikać tych wykorzystujących półtony, ponieważ w przypadku dokumentów tekstowych mogą znacznie utrudnić rozpoznawanie tekstu. Bywają one przydatne podczas skanowania fotografii i plików graficznych.

Porada 7:
Urządzenia posiadające ręczną regulację jasności, należy przed użyciem odpowiednio ustawić. W przeciwnym razie skanowane znaki będą niewyraźne.

Podsumowanie

Skanowanie dokumentów jest podstawową czynnością, obok drukowania, którą każdy człowiek powinien umieć wykonać. Jest przy tym bardzo prosta, a w razie kłopotów zawsze można skorzystać z poradników „jak zeskanować dokument?”, które znajdują się zazwyczaj również na stronach internetowych producentów.