Naucz się tanio drukować i oszczędzaj na wydrukach!
Tanie drukowanie jest jednym z ważniejszych argumentów przemawiających za zakupem urządzenia. Jednak nawet na niedrogiej drukarce wydruki mogą okazać się nieekonomiczne. Niekiedy nie wystarczy zastosowanie trików, mających zmniejszyć koszty drukowania. Jeżeli urządzenie było tanie w zakupie, najprawdopodobniej materiały eksploatacyjne do niego, będą zbyt kosztowne, by mówić o tanim drukowaniu.
Tanie drukowanie bardzo rzadko jest synonimem taniej drukarki. Najtańsze urządzenia na rynku mają zazwyczaj bardzo drogie materiały eksploatacyjne. Producenci w ten sposób rekompensują sobie obniżenie wartości drukarki, jednocześnie zachęcając nieświadomych klientów do zakupu urządzenia. Niewiele osób przed dokonaniem wyboru sprawdza ceny materiałów eksploatacyjnych – zdecydowanie bardziej liczy się dla nich cena urządzenia. Wszystko dlatego, że nie każdy wie, że koszty zakupu tuszu bądź tonera może przekraczać wartość urządzenia. Może to dotyczyć również zamienników.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli drukarek, co nie ułatwia wyboru w czasie zakupu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zastanowić się, jakie funkcje są nam potrzebne oraz ile będzie kosztowało nas korzystanie z urządzenia.
Tanie drukowanie a tania drukarka
Tanie drukowanie nie idzie w parze z zakupem niedrogiego urządzenia. Producenci tanich drukarek rekompensują sobie ich niewysoką cenę, wywindowaną wartością materiałów eksploatacyjnych. Jest to pułapka, w którą wpada bardzo wiele osób. Dowiadują się o tym wtedy, gdy stają przed pierwszym zakupem tuszu lub tonera, po zakończonym pakiecie startowym. Wówczas okazuje się, że najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup nowego urządzenia, ponieważ nawet zamienniki przekraczają jego wartość.
Do zakupu atrakcyjnego cenowo urządzenia przekonują również jego dodatkowe funkcje, takie jak ksero, skaner czy bezprzewodowa komunikacja. Niewiele osób zastanawia się wówczas nad kosztami materiałów eksploatacyjnych.
Opłacalność urządzeń w dużej mierze zależy od zapotrzebowania na wydruki. Jeżeli jest ono bardzo małe, wtedy zakup droższej drukarki z tanimi tuszami może okazać się niepotrzebnym wydatkiem. Wszystko dlatego, że kwota, która została wydana na zakup urządzenia może się w takiej sytuacji zwracać nawet kilka lat. W przypadku intensywnego użytkowania drukarki, cena materiałów eksploatacyjnych jest bardzo ważna, ponieważ różnica w cenie oryginalnych tuszy może wynieść nawet kilkaset złotych.
Tanie drukowanie przy drogim tuszu
Drogie materiały eksploatacyjne zależą przede wszystkim od rodzaju urządzenia. Im tańsza drukarka, tym droższe będą tusze i tonery. Zazwyczaj dotyczy to również zamienników. Producenci w ten sposób odbijają sobie zaniżone ceny urządzeń. W skrajnych przypadkach wartość materiałów eksploatacyjnych może być wyższa niż samej drukarki.
Trzeba jednak pamiętać, że wybierając zamiennik, zazwyczaj jesteśmy zdani na niższą jakość wydruków. W niektórych przypadkach jest to nie do pomyślenia, szczególnie, gdy dokumenty są dostarczane klientom lub mają służyć w czasie przeprowadzanych szkoleń.
Zamienniki bywają nieopłacalnym rozwiązaniem, ponieważ pomimo tego, że bywają nieznacznie tańsze od oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, ich jakość pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji użytkownicy winą obarczają zazwyczaj samo urządzenie, a nie tusze czy tonery. Zdarzają się sytuacje, kiedy zamienniki przedwcześnie wysychają lub przestają działać. Mogą doprowadzić również do zapchania się głowicy w drukarce lub uszkodzenia urządzenia. Zamienniki są też mniej wydajne, dlatego często okazuje się, że pomimo wyższej ceny, bardziej ekonomiczny jest zakup oryginalnych kartridżów.
Cena materiałów eksploatacyjnych jest to jeden z najważniejszych powodów, przez które wybór urządzenia drukującego musi zostać dokładnie przemyślany.
Przed podjęciem decyzji zakupowej warto sprawdzić również wydajność tonera – w ten sposób użytkownik otrzymuje orientacyjną ilość stron, jaką może wydrukować przy pomocy jednego pojemnika. Trzeba jednak pamiętać, że tonery, które znajdują się w nowo zakupionym urządzeniu mają zazwyczaj mniejszą pojemność niż te dostępne na rynku.
Nie bez znaczenia jest również koszt wydruku jednej strony. Przy dużej ilości drukowanych dokumentów może on być bardzo ważnym parametrem, który wpłynie na opłacalność urządzenia.
Tanie drukowanie a odpowiednie urządzenie
Aby drukowanie było tanie należy wybrać odpowiednie urządzenie. Powinno ono spełniać oczekiwania użytkownika, dlatego przed podjęciem decyzji zakupowej warto ustalić, jak duże jest miesięczne zapotrzebowanie na wydruki, czy będą one monochromatyczne czy kolorowe, a także jaki format będzie wykorzystywany – standardowy A4, czy może A3?
Co może przydać się użytkownikowi?
- wydruk dwustronny – pozwala zaoszczędzić mnóstwo papieru, dzięki możliwości dwustronnego drukowania,
- czytnik kart – rozwiązanie to umożliwia drukowanie dokumentów bezpośrednio z karty pamięci,
- WiFi – bezprzewodowa łączność drukarki jest dziś na wagę złota – urządzenie nie potrzebuje wówczas do pracy kabelka podpiętego do komputera. Opcja ta umożliwia również wydruk przy pomocy urządzenia mobilnego. Porady na temat drukowania przy pomocy smartfona znajduję się w artykule: Jak drukować z telefonu? Garść praktycznych porad
- urządzenie wielofunkcyjne – kiedy użytkownikowi doskwiera brak miejsca na trzy osobne urządzenia, może on pokusić się o zakup urządzenia wielofunkcyjnego, które umożliwia drukowanie, kopiowanie oraz skanowanie. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych drukarek i w urządzeniach wielofunkcyjnych warto przed zakupem sprawdzić cenę materiałów eksploatacyjnych, których zużycie w tym przypadku będzie większe.
Tanie drukowanie a rodzaj drukarki
Wojna pomiędzy drukarkami laserowymi a atramentowymi trwa w najlepsze. Obie technologie mają swoje mocne i słabe strony. Utarło się przekonanie, że drukarki atramentowe są tańsze w zakupie niż laserowe, jednak uwagę należy zwrócić również na koszty materiałów eksploatacyjnych. Urządzenia, które nie są używane codziennie mogą generować straty, a także szkody w postaci zaschniętego tuszu. Jeżeli stanie się to w głowicy drukarki, koszty naprawy mogą przewyższyć wartość urządzenia.
Wiele do życzenia pozostawia również trwałość drukarek atramentowych, która jest mniejsza niż urządzeń laserowych. Niewątpliwą zaletą jest jednak jakość wydruków, szczególnie kolorowych.
Drukarki laserowe są droższe w zakupie. Nie ma ryzyka zaschnięcia tonera i uszkodzenia urządzenia. Trzeba się jednak liczyć z wywindowaną ceną kolorowego urządzenia laserowego, która nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością wydruków.
Bardzo ważna jest również wydajność urządzenia. W opisie drukarki producenci ujmują przewidywane miesięczne obciążenie, które nie powinno być przekraczane, by urządzenie nie uległo uszkodzeniu. Nie bez znaczenia jest również szybkość wydruku. Oba parametry są szczególnie ważne w przypadku, gdy zapotrzebowanie na wydruki jest duże.
Tanie drukowanie a ustawienia drukarki
Na koszty wydruku mogą wpłynąć również ustawienia drukarki. Zazwyczaj nie wszystkie wydruki są tak samo ważne, przez co nie wymagają zastosowania formatu A4. Poprzez zmniejszenie ilości wydruków, zaoszczędzimy na ilości zużywanego papieru, a obniżenie jakości wydruków wpłynie na oszczędności związane z zużyciem tuszu bądź tonera.
Do obniżenia kosztów wydruków mogą przyczynić się również drobne triki, które będą wykorzystywane przy codziennym drukowaniu. Jednym z nich jest zmniejszenie wielkości wydruków. Jeżeli drukowane dokumenty mają zostać zarchiwizowane lub będą służyć tylko naszym potrzebom, mogą zostać zmniejszone, tak, by dwie strony zmieściły się na jednej, poziomej kartce a4. Takie rozwiązanie umożliwi zaoszczędzenie przede wszystkim papieru, ale także miejsca, ponieważ na jednym arkuszu zmieszczą się wówczas cztery pomniejszone strony wydruku, jeżeli dodatkowo użytkownik wybierze opcję dwustronnego drukowania.
W przypadku, gdy jakość wydruków nie ma większego znaczenia, można ją zmniejszyć w ustawieniach drukarki. Takie rozwiązanie sprawi, że tusz czy toner nie będzie niepotrzebnie marnowany na mniej istotne wydruki. Co ważne, przy monochromatycznych drukach, spadek jakości będzie niezauważalny.
Jeżeli urządzenie ma możliwość kolorowego wydruku, wówczas warto zwrócić większą uwagę rodzaj drukowanych dokumentów, ponieważ nie zawsze konieczne jest używane kolorów. Trzeba też pamiętać, że zastosowanie ich jest znacznie droższe w eksploatacji w porównaniu do wydruków monochromatycznych.
Wybór zamienników jest kwestią sporną, jeśli chodzi o oszczędności. Wiele osób uważa, że nie ma sensu przepłacać za oryginalne wkłady. Należy jednak brać pod uwagę wszystkie słabe strony takiego rozwiązania. Mowa tu przede wszystkim o obniżeniu jakości wydruków, mniejszej wydajności oraz awaryjności takiego rozwiązania. Zamienniki są tańsze w zakupie, ale przy tym są w stanie wydrukować mniejszą ilość stron przy obniżonej jakości wydruku. Wszystko wskazuje na to, że rozwiązanie to jest tylko z pozoru tańsze.
Podsumowanie
Tanie drukowanie w dużej mierze zależy od rodzaju drukarki, ceny materiałów eksploatacyjnych oraz ustawień urządzenia. O tym ile będą nas kosztowały wydruki decydujemy już podczas zakupu urządzenia, dlatego by nie przepłacać, należy wcześniej sprawdzić cenę tuszy lub tonerów dedykowanych konkretnej drukarce, by nie okazało się, że materiały eksploatacyjne są droższe niż zakup nowego urządzenia. W takiej sytuacji nie będziemy mogli mówić o tanim drukowaniu.