0 Komentarzy
20 marca - 2019

Jak drukować z telefonu? Garść praktycznych porad

W dzisiejszych czasach, kiedy smartfony zaskakują coraz to bardziej zaawansowanymi funkcjami, nikogo nie dziwi „zwyczajne” drukowanie z telefonu. Opcja ta zyskuje na popularności, dzięki dedykowanym aplikacjom na urządzenia mobilne, które umożliwiają drukowanie dokumentów za pomocą smartfonów i tabletów. Skąd potrzeba stworzenia takiego rozwiązania? Każdy z nas posiada mniej lub bardziej zaawansowane urządzenie mobilne. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu i niemal zawsze pod ręką, na bieżąco informują nas o tym, co dzieje się w świecie realnym i tym online. Ich coraz bardziej rozbudowane funkcje sprawiają, że powoli wypierają one komputery i laptopy. Zatem dlaczego by nie drukować za ich pomocą?

jak-drukowac-z-telefonuKomputery stacjonarne, a nawet laptopy, coraz częściej przegrywają starcie z urządzeniami mobilnymi. Społeczeństwo stawiając na wygodę, szybkość użytkowania i poręczność, zastępuje je smartfonami i tabletami. Doprowadziło to do sytuacji, kiedy komputery stały się wręcz zbędne, nieporęczne i niepraktyczne. Obecnie na urządzeniu mobilnym można wykonać niemal każdą czynność – przeczytać książkę, obejrzeć kolejny odcinek serialu, a nawet wydrukować dokumenty.

Przy pomocy urządzenia z systemem operacyjnym Android, iOS czy Windows Phone i dostępu do WiFi można swobodnie drukować z telefonu. Wystarczy pobrać stosowną aplikację. Z tych najprostszych można korzystać za darmo, bardziej zaawansowane bywają płatne.

Jak drukować z telefonu?

Drukowanie za pomocą telefonu jest możliwe po wcześniejszym pobraniu i zainstalowaniu aplikacji kompatybilnej z naszym urządzeniem mobilnym, systemem operacyjnym oraz drukarką.

Drukowanie z telefonu za pomocą aplikacji HP ePrint / HP Smart

Wprawdzie w sierpniu 2018 roku aplikacja HP ePrint została wycofana, jednak gdy zainstalowano ją wcześniej, użytkownicy nadal mogą z niej korzystać. Dawała ona możliwość obsługiwania dowolnej drukarki HP, która była połączona za pomocą tej samej sieci bezprzewodowej, co urządzenie mobilne oraz drukarek podłączonych do chmury. Sama aplikacja opiera się na chmurze, dzięki czemu możliwe jest przesyłanie dokumentu do wydrukowania bezpośrednio do drukarki sieciowej HP z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.

HP Smart umożliwia drukowanie oraz skanowanie dokumentów i zdjęć, a także monitorowanie poziomu atramentu. HP Smart może zostać użyta do podłączenia drukarki do sieci bezprzewodowej.

Aplikacja umożliwia drukowanie na każdym podłączonym do sieci urządzeniu HP, które znajduje się w tej samej lokalnej sieci bezprzewodowej, co urządzenie mobilne. Natomiast aparat smartfona pozwala na skanowanie obrazów i dokumentów w celu ich późniejszego zapisania, czy przesłania drogą mailową.

Dostępność aplikacji: Android wersja 5.0 lub nowsza, Apple iPad, iPhone, iPod z systemem iOS w wersji 10 lub nowszej.

Drukowanie z telefonu za pomocą Print Anywhere

Za pomocą funkcji Print Anywhere możliwe jest wyświetlanie stanu drukarki oraz wysyłanie do urządzenia zadań drukowania z HP Smart. Konieczny jest dostęp do internetu. Nie ma znaczenia czy pochodzi on z sieci bezprzewodowej czy własnego połączenia danych.

Dostępność aplikacji: Android wersja 5.0 lub nowsza, Apple iOS wersja 10 lub nowsza.

Drukowanie z telefonu za pomocą Print dla Chrome

Aplikacja HP Print dla Chrome umożliwia drukowanie z komputera Chromebook, a także urządzeń Chrome i dowolnej przeglądarki Chrome na drukarce HP, która zostaje podłączona do tej samej sieci.

Dostępność aplikacji: przeglądarka Chrome w wersji 44 lub nowszej, zainstalowana na komputerze Chromebook, Mac lub komputerze z systemem Linux, albo Windows.

Drukowanie z telefonu za pomocą HP Voice-Activated

Możliwość drukowania za pomocą poleceń głosowych umożliwia aplikacja HP Voice-Activated. W tym przypadku wykorzystywane są takie rozwiązania, jak Alexa, Cortana czy Google Home, które ułatwiają korzystanie z urządzeń mobilnych za pomocą głosu.

Drukowanie z telefonu za pomocą wtyczki HP Print Service

Wtyczka HP Print Service umożliwia drukowanie za pomocą urządzeń mobilnych z systemem Android. Funkcja ta działa na drukarkach HP. Polecenia wydawane są przez sieć bezprzewodową.

Dostępność wtyczki: Android wersja 4.3 lub nowsza.

Drukowanie z telefonu za pomocą HP Wireless Direct / WiFi Directdrukowanie-z-telefonu

Drukowanie z telefonu dokumentów i zdjęć jest możliwe, dzięki bezpośredniemu nawiązaniu połączenia bezprzewodowego pomiędzy urządzeniem mobilnym a drukarką z pominięciem routera.

Opcja ta jest dostępna w większości drukarek HP, które zostały wyprodukowane od końca 2011 roku do połowy 2014 roku. Nowsze urządzenia współpracują poprzez funkcję WiFi Direct. Daje ona możliwość stworzenia bezpośredniego połączenia bezprzewodowego między drukarką a urządzeniem mobilnym z pominięciem sieci lokalnej i internetu. Swoim działaniem przypomina technologię Bluetooth, jednak korzysta z sieci WiFi w czasie pracy na większych odległościach.

Drukowanie z telefonu za pomocą urządzenia Amazon Fire

Drukowanie z urządzenia Amazon Fire jest możliwe przy pomocy usługi Mopria Print Service. Jest to podstawowe narzędzie służące do drukowania za pomocą urządzeń mobilnych.

Drukowanie z telefonu za pomocą Google Cloud Print

Aby móc drukować z niemal każdego miejsca na świecie konieczne jest zarejestrowanie urządzenia drukującego w usłudze Google Cloud Print za pomocą urządzenia mobilnego posiadającego dostęp do internetu.

Dostępność Google Cloud Print: komputery Mac, Chromebook oraz z systemem Linux i Windows,
Apple iPad, iPhone, iPod touch z systemem iOS w wersji 7 lub nowszej,
tablety i smartfony z systemem Android w wersji 4.4 lub nowszej.

Drukowanie z telefonu za pomocą Apple AirPrint

Na urządzeniach typu iPhone, iPad, iPod touch możliwe jest drukowanie za pomocą zainstalowanej aplikacji. Wystarczy wybrać polecenie Drukuj za pomocą przeznaczonej do tego ikony. Wówczas możliwy będzie wydruk za pomocą drukarki podłączonej do tej samej sieci bezprzewodowej.

Dostępność: urządzenia Apple iPad, iPhone, iPod touch z systemem iOS wersja 4.2 lub nowsza.

Drukowanie z telefonu za pomocą Mopria Print Service

Usługa ta jest obsługiwana przez wiele urządzeń HP. Po aktywacji można z niej korzystać poprzez sieć bezprzewodową, albo bezpośrednio przez połączenie bezprzewodowe z drukarką.

Dostępność: Android wersja 4.4 lub nowsza, Amazon Fire wersja 5.0 i nowsza, tablety HP Slate z systemem Android wersja 4.1 lub nowsza.

Drukowanie z telefonu za pomocą wtyczki Samsung Print Service

Wtyczka Samsung Print Service umożliwia drukowanie za pomocą urządzeń mobilnych wyposażonych w system Android, na połączonej z siecią drukarce HP.

Dostępność: urządzenia Samsung z systemem Android w wersji 4.2 lub nowszej, urządzenia inne niż Samsung z systemem Android wersja 4.4 lub nowsza.

Drukowanie z telefonu za pomocą NFC Touch-to-Print

Jeżeli drukarka obsługuje funkcję NFC, można na niej drukować bezpośrednio z urządzenia mobilnego z pominięciem sieci lokalnej oraz internetu. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że usługa zadziała tylko wtedy, gdy urządzenie znajduje się blisko drukarki.

Dostępność: usługa zgodna z systemem Android wersja 4.2 lub nowsza, aplikacja HP ePrint, komputer HP ElitePad 900.

Drukowanie z telefonu za pomocą kabla USB

Sposób ten jest najbardziej oczywisty. Wymaga jednak posiadania stosownego kabelka USB, który pomoże podłączyć urządzenie mobilne do drukarki.

wydruk-z-telefonuDrukowanie z telefonu a jakość wydruku

Obecnie, kiedy smartfona i drukarkę ma niemal każdy z nas, drukowanie za pomocą tych urządzeń stało się możliwe. Jednak wydruk dokumentów, które nie wymagają wysokiej jakości nie stanowi problemu, ale co zrobić w sytuacji, gdy jest inaczej, a uzyskane wydruki nas nie satysfakcjonują?

Niska jakość wydruków może wystąpić, ale nie musi. Jeżeli pojawił się taki problem, najczęściej świadczy on o niedostatecznej kompatybilności urządzenia mobilnego z drukarką, a dokładniej mówiąc – na obniżoną jakość wydruków wpływać może standardowe narzędzie do wydruków. W takiej sytuacji warto sięgnąć po dedykowaną aplikację, która powinna znacznie podnieść jakość drukowanych dokumentów.

Jeżeli zmiana aplikacji do wydruków nie pomoże, problem może tkwić w ustawieniach drukarki. Mimo wymuszonych zmian w rozmiarze pliku oraz kolorów, urządzenie drukujące może nadal przyjmować ustawienia, które ma wprowadzone w sterowniku. Ustawienia domyślne są do sprawdzenia w systemie Windows poprzez Drukarki i Skanery. Jest to opcja, której nie można regulować przez aplikację mobilną.

Drukowanie z telefonu – zdalne a bezprzewodowe

Drukowanie z telefonu możemy podzielić na zdalne i bezprzewodowe. Drukowanie zdalne odbywa się przez internet. Wykorzystywana jest do tego dodatkowa usługa, za pomocą której dokumenty są przesyłane do urządzenia drukującego. Coraz rzadziej stosowanym, ale wartym uwagi jest sposób na drukowanie przez maila. Należy wysłać wiadomość e-mail wraz z załącznikiem do wydrukowania na adres mailowy przypisany do konkretnej drukarki. W ten sposób załącznik zostaje wydrukowany automatycznie.

Znacznie prostszym sposobem jest skorzystanie ze wspomnianej już usługi Google Cloud Print. Jedynym ograniczeniem w tej kwestii jest konieczność posiadania konta Google. Metoda ta umożliwia drukowanie, nawet na odległość. Wystarczy dostęp do internetu.

Natomiast drukowanie bezprzewodowe odbywa się przez sieć domową WiFi. Aby wydruk był możliwy, konieczne jest posiadanie drukarki z WiFi. Zarówno drukarka, jak i urządzenie mobilne muszą być podłączone do tej samej sieci.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, kiedy niemal każdy z nas ma mniej lub bardziej zaawansowanego smartfona, coraz więcej czynności chcemy (i możemy) wykonać za jego pomocą. Wybierając bardziej rozwinięte technologicznie urządzenia mobilne stawiamy na ich wszechstronność. Już teraz za ich pomocą możemy zapłacić za zakupy, kupić bilet autobusowy lub tramwajowy, sprawdzić nasze położenie czy trasę, jaką musimy przebyć do miejsca docelowego. Dlaczego więc nie pójść o krok dalej i nie zastąpić komputera urządzeniem mobilnym? Umożliwiają to coraz doskonalsze aplikacje, dzięki którym możliwe jest nawet drukowanie z telefonu.