Niezwykłe możliwości druku UV, czyli jak powstają gadżety reklamowe?
Druk UV to technika druku cyfrowego, która daje ogromne możliwości. Z jej wykorzystaniem można wykonać nadruk na praktycznie każdym płaskim materiale – od PCV, przez szkło, metal, plexi, aż po drewno. Zastanawiałeś się kiedyś, jak powstają gadżety reklamowe? Prawdopodobnie stoi za tym właśnie drukarka UV. Jednak ta technologia pozwala na dużo więcej, niż tylko wydruk komercyjny. Poznaj tajemnice druku w technologii UV i zobacz, do czego można go wykorzystać!
Druk UV – co to jest i jak działa?
Technologia druku UV jest dość podobna do działania zwykłej drukarki atramentowej. Podstawową różnicę stanowi rodzaj tuszu oraz metoda utrwalania wydruku.
Tusze do drukarki UV to specjalna mieszanina ciekłych polimerów, które po utwardzeniu stają się niezwykle trwałe. Jeśli chodzi o kolory, nie różnią się one od tych stosowanych w klasycznej drukarce – stosuje się paletę CMYK.
Tusz naniesiony na materiał zostaje utrwalony światłem ultrafioletowym (UV), które jest emitowane przez lampy LED znajdujące się przy głowicy drukującej. Dzięki promieniom UV następuje proces polimeryzacji tuszu. W ten sposób nadruk zostaje natychmiast utwardzony i przyjmuje formę cienkiej warstwy plastiku.
Czym jeszcze różni się druk UV od zwykłego atramentowego? Umożliwia on stosowanie białego atramentu. Można go wykorzystać do drukowania pojedynczych elementów oraz jako podkład na przezroczystych materiałach. Dzięki temu kolory naniesione na taką powierzchnię będą bardziej wyraziste. Ma to zastosowanie np. w przypadku case’ów na smartfony.
Zalety druku UV
✓ Niezwykła trwałość. Utrwalenie światłem UV sprawia, że druk jest odporny na działanie wody, temperatury, a także promieni słonecznych. Nie ma obawy, że zaszkodzą mu zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego materiały przygotowane za pomocą tej techniki mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz – np. w formie tablic informacyjnych, znaków, czy elementów reklamowych. Dużą zaletą jest również fakt, że nadruk jest od razu utrwalony i nie trzeba czekać na jego zaschnięcie. Zadrukowane materiały można od razu poddać dalszej obróbce.
✓ Szerokie zastosowanie. Wykorzystując tę technikę można drukować zarówno w wielkim, jak i małym formacie. Mogą to być nawet bardzo małe elementy o nieregularnym kształcie, takie jak brelok, pendrive, czy długopis.
✓ Możliwość nadruku bezpośrednio na materiale. W przypadku innych technik druku obraz nanosi się najpierw na specjalną folię, którą następnie umieszcza się na wybranym przedmiocie. Oczywiście w niektórych sytuacjach taka metoda może sprawdzić się lepiej, jednak w wielu przypadkach jest to problematyczne. Dzięki drukarce UV obraz może być naniesiony bezpośrednio na przedmiot, co przyspiesza i ułatwia cały proces.
✓ Wysoka jakość wydruków. Jest ona nieporównywalna do innych metod. Obrazy powstałe za pomocą druku UV są bardzo wyraziste, a kolory żywe, kontrastowe i idealnie odwzorowane. Co więcej, promieniowanie UV sprawia, że nie blakną one z upływem czasu.
✓ Bezpieczeństwo. Podczas drukowania tą metodą, nie wydzielają się nieprzyjemne zapachy i szkodliwe substancje zagrażające zdrowiu. Wydruki przygotowuje się za pomocą specjalnych bezrozpuszczalnikowych farb pigmentowych. Dzięki temu druk UV można bezpiecznie przeprowadzać w zamkniętych pomieszczeniach. To również ogromna zaleta ze względów ekologicznych.
Do czego wykorzystuje się druk UV?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, druk UV sprawdza się świetnie zarówno przy małych, jak i dużych formatach. Dlatego można go wykorzystać… niemal do wszystkiego. Najszerzej stosuje się go oczywiście w branży reklamowej. Nadruk można nanieść na takie powierzchnie, jak płyty PCV, folie, karton, czy drewno i płyty MDF. Nanosi się go także na glazurze, szkle i różnego rodzaju tkaninach. Za pomocą tej metody można przygotować np.:
- szyldy,
- bannery,
- listwy cenowe i napółkowe,
- stoppery,
- stojaki reklamowe,
- oznaczenia podłogowe,
- tła fotograficzne,
- wszelkiego rodzaju gadżety – magnesy, artykuły biurowe, powerbanki, pendrive’y, torby, zapalniczki itp.
Druk UV ma również zastosowanie w dekoracji wnętrz. Można z jego pomocą przygotować np.:
- panele ozdobne,
- płytki,
- tapety,
- fronty meblowe,
- obrazy,
- naklejki,
- przesłony i ścianki działowe z nadrukiem.
Druk UV a druk sublimacyjny
W kontekście gadżetów reklamowych i personalizowanych przedmiotów często słyszy się również o druku sublimacyjnym. Czym różni się ta metoda od druku UV? Przede wszystkim rodzajem tuszu i sposobem jego nanoszenia. W przypadku druku sublimacyjnego obrazy drukuje się najpierw na papierze transferowym, a następnie poprzez dociśnięcie go specjalną prasą nadruki nanosi się na docelowy materiał. Dlatego druk sublimacyjny to tzw. druk pośredni.
Zatem czy druk sublimacyjny można zastąpić szybszym drukiem UV? Niekoniecznie. To po prostu dwie różne metody, które wykorzystuje się w zależności od rodzaju i kształtu materiału, na którym ma pojawić się nadruk. Druk UV wykorzystuje się głównie w przypadku dość płaskich przedmiotów. Natomiast druk sublimacyjny sprawdza się na miękkich tkaninach i materiałach, np. koszulkach, a także przedmiotach o nieregularnym kształcie, takich jak plecaki czy kubki.
Jak wygląda drukarka UV?
Choć zasada działania drukarki UV i zwykłej atramentowej jest zbliżona, znacznie różnią się one wyglądem. Przede wszystkim urządzenie do druku UV jest dużo większe. Dzięki temu możliwy jest wydruk w dużym formacie i powstanie takich materiałów, jak bannery, stojaki, panele ozdobne, czy różnego rodzaju oznaczenia.
Elementem drukarki UV, który na pierwszy rzut oka odróżnia ją od zwykłych urządzeń do użytku domowego czy biurowego, jest stół. To nad nim zamontowana jest głowica, która przesuwa się w trakcie drukowania. Budowa samej głowicy jest dość podobna do tej znajdującej się w drukarkach atramentowych. Największą różnicę stanowią tutaj wbudowane lampy LED.
Sprawdź również: Rodzaje drukarek i ich charakterystyka.
Poszczególne modele drukarek UV mogą się od siebie różnić wyglądem. Różnią się też parametrami i możliwościami druku. Ich budowa przeważnie pozwala na zadrukowanie przedmiotów o grubości do 6-7 cm. Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest wyjęcie stołu, dzięki czemu można nanieść nadruk nawet na obiekty o grubości kilkunastu centymetrów. Niektóre modele można także wyposażyć w specjalny moduł obrotowy umożliwiający drukowanie na przedmiotach o kształcie cylindrycznym.
Podsumowując…
Technologia druku UV daje naprawdę ogromne możliwości. To szybka i bezpieczna metoda. Powstały w ten sposób nadruk jest niezwykle trwały i odporny na działanie słońca oraz wody. Te zalety sprawiają, że druk UV ma przewagę nad wieloma innymi technikami i jest coraz częściej wykorzystywany w naprawdę szerokim zakresie – od gadżetów reklamowych, przez znaki i szyldy, aż po materiały wykończeniowe wnętrz.