0 Komentarzy
24 kwietnia - 2020

Druk sublimacyjny – wyjaśniamy tajemnicę popularności tej metody druku!

nadruk-sublimacyjny-na-koszulceDruk sublimacyjny to coraz popularniejsza w ostatnich latach metoda druku. Dzięki niej możemy w prosty, tani i ekologiczny sposób ozdobić ulubione przedmioty wybraną przez siebie grafiką czy napisem. W tym artykule tłumaczymy, na czym polega technika druku sublimacyjnego – zapraszamy do lektury!

Druk sublimacyjny – fenomen popularności

Bez wątpienia współczesny świat zachęca nas do podkreślania swojego indywidualizmu. Co jednak ważniejsze – daje nam narzędzia, by było to możliwe. Jednym z takich narzędzi jest właśnie druk sublimacyjny.

Kto z nas nie woli otaczać się zindywidualizowanymi przedmiotami „z duszą” niż anonimowymi, pozbawionymi śladów naszej tożsamości identycznymi kopiami tej samej rzeczy? Spersonalizowane przedmioty codziennego użytku – elementy garderoby, kubki, czy nawet podkładki pod mysz – pozwalają nam poczuć się lepiej w naszym codziennym środowisku, które staje się bardziej przyjazne i „oswojone”.

Zindywidualizowane gadżety rewelacyjnie sprawdzają się również jako prezenty dla rodziny i przyjaciół. Jeśli należysz do osób, które zwykle mają problem z wymyślaniem, co podarować bliskiej osobie na urodziny lub z jakiejkolwiek innej okazji, spersonalizowane przedmioty są strzałem w dziesiątkę. Dzięki nim obdarowana osoba będzie wiedziała, że prezent dla niej wybrałeś świadomie, zadając sobie trud zastanowienia się, co lubi i co sprawiłoby jej przyjemność.

Właśnie dlatego spersonalizowane gadżety – koszulki, kubki, poduszki, czapki i wiele innych – z nadrukiem przedstawiającym ulubionego bohatera filmowego, zespół, wybrany cytat czy też naszą własną artystyczną ekspresję stają się w ostatnich latach tak bardzo popularne. Co ważne, w omawianej technologii istnieje możliwość samodzielnego zaprojektowania wzoru, który zostanie wydrukowany – wystarczy jedynie domowy komputer oraz dowolny program graficzny, resztą zaś zajmą się specjaliści od druku sublimacyjnego.

Techniki sublimacyjnej niezwykle chętnie używa się w przypadku wytwarzania wszelkich gadżetów firmowych w przedsiębiorstwach, które budują swój wizerunek m.in. za pomocą spójnej komunikacji wizualnej. Drobne przedmioty z określonym nadrukiem często są również wręczane uczestnikom różnorodnych konferencji i imprez – to miły upominek, który pozwoli gościom zapamiętać wydarzenie oraz jego gospodarzy z jak najlepszej strony.

Jak widać, możliwych zastosowań techniki sublimacyjnej jest wiele – czas więc wyjaśnić, na czym dokładnie ona polega.

nadruk-sublimacyjny-na-kubkuNa czym polega druk sublimacyjny?

Aby zrozumieć istotę procesów, jakie zachodzą podczas druku sublimacyjnego, warto prześledzić technologię, za pomocą której wytwarzane są nadruki sublimacyjne.

Pierwszym krokiem jest wydrukowanie ilustracji lub tekstu, który ma się znaleźć na powierzchni wybranego przedmiotu, za pomocą specjalnych tuszów na tak zwanym papierze transferowym. Niezwykle ważne na tym etapie jest odpowiednie przygotowanie obrazu, który ma być wydrukowany, zwłaszcza jeśli jest to grafika rastrowa, czyli składająca się z pikseli. W takim wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na rozdzielczość ilustracji – warto pamiętać, że zbyt intensywne skalowanie obrazu może być przyczyną znacznego spadku jego rozdzielczości.

Na tym cały proces technologiczny się jednak nie kończy. Druk sublimacyjny nie bez powodu jest nazywany drukiem pośrednim – wspominany papier transferowy jest bowiem właśnie swego rodzaju pośrednikiem między plikiem graficznym a przedmiotem, na którym docelowo ma się znaleźć nadruk. Zadrukowany papier wkładany jest do urządzenia zwanego prasą termotransferową, która dociska go do podłoża, na którym grafika ma się znaleźć – w ten sposób otrzymywany jest nadruk.

Sednem technologii druku sublimacyjnego jest zjawisko sublimacji, czyli bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Cząsteczki barwnika znajdujące się na papierze transferowym pod wypływem docisku prasy oraz wysokiej temperatury przenikają jako gaz do struktury podłoża drukowego, co wpływa na trwałość wydruku – wzór znajduje się niejako wewnątrz tkaniny, a nie jest nadrukowany na zewnątrz. W przypadku każdego nadruku wartości temperatury oraz docisku prasy dobierane są osobno, w zależności od składu podłoża, używanego sprzętu, rodzaju nadruku itp. Zazwyczaj poziom temperatury oscyluje w granicach ok. 180–200 stopni Celsjusza, a czas dociskania prasy wynosi ok. 30–60 sekund.

Nie bez znaczenia jest także materiał, na którym wykonywany jest wydruk – im większa zawartość w nim poliestru, tym lepsza będzie jakość otrzymanego nadruku oraz nasycenie kolorów. Prawidłowość ta wynika z faktu, iż cząsteczki barwnika wiążą się z włóknami poliestrowymi. Nie oznacza to jednak, że tylko takie podłoża są dopuszczalne – druk sublimacyjny można stosować również w przypadku tkanin z domieszką np. bawełny, warto jednak pamiętać, że to na podłożach w 100% poliestrowych uzyskamy najlepszą jakość nadruku.

Kwestią, która wymaga doprecyzowania, jest również kolorystyka nadruków. W technologii sublimacyjnej używa się bowiem półprzezroczystych barwników, na których ostateczną barwę ma wpływ odcień zadrukowywanego podłoża. Z tego powodu technika, jaką jest druk sublimacyjny, najlepiej sprawdza się w przypadku tkanin jasnych – zwłaszcza białych. Analogicznie, niemożliwe jest drukowanie na ciemnych tkaninach jasnych motywów. Jeśli chcemy uzyskać taki efekt, konieczne jest wybranie drogi niejako „naokoło” – zadrukowanie całego białego podłoża jasnym motywem z ciemnym tłem.

Druk sublimacyjny – największe zalety

Bez cienia przesady można powiedzieć, iż technika druku sublimacyjnego zdobyła rynek poligraficzny – widać to choćby po nieustannie wzrastającej liczbie firm oferujących podobne usługi, co ma swoje odzwierciedlenie w często spotykanych zarówno na ulicach, jak i w internecie hasłach „sublimacja druk” czy „nadruk sublimacja”. Poniżej przedstawiamy główne zalety drukowania za pomocą sublimacji, które sprawiły, że metodę tę pokochało tak wiele osób:

Wysoka jakość i trwałość

Bez względu na to, czy pragniemy wydrukować prosty napis na wybranym elemencie odzieży, czy też chcemy ozdobić nasze koszulki skomplikowaną, artystyczną grafiką, druk sublimacyjny porodzi sobie z tym zadaniem. Technika ta pozwala na uzyskanie wyrazistych kolorów i ostrych konturów nadruku, a wszystkie odcienie oraz przejścia tonalne oddane są z niezwykłą precyzją.

Co więcej, nadruki wykonane za pomocą techniki sublimacji są wyjątkowo trwałe – nie blakną ani się nie kruszą. Co niezwykle ważne w przypadku odzieży, nadruki się nie spierają, a części garderoby można poddawać wszystkim czynnościom właściwym dla ubrań – prasowaniu, suszeniu, składaniu itd. Nadruk sublimacyjny jest również odporny na warunki atmosferyczne, na przykład na odpady – stąd często techniki tej używa się w zadrukowywaniu przedmiotów, które na stałe mają się znaleźć na zewnątrz, np. flag.

Ekologiczny sposób produkcji

Barwniki sublimacyjne produkowane są na bazie wody, a nie rozpuszczalnika, co oznacza, że są zarówno całkowicie nieszkodliwe dla środowiska, jak i bezpieczne dla ludzi. Elementy odzieży z nadrukami sublimacyjnymi mogą nosić zarówno dzieci, jak i dorośli, bez obaw, że będą one w jakikolwiek sposób szkodliwe dla zdrowia. Wydruki powstałe metodą sublimacyjną nie wydzielają żadnego zapachu ani nie powodują zatykania włókien tkaniny, dzięki czemu materiały te przepuszczają powietrze.

Niskie koszty

Druki sublimacyjne są przystępne cenowo dla każdego – wszystko za sprawą faktu, iż technologia ta, poza termoprasą, nie wymaga specjalistycznego i kosztownego sprzętu. W innych technikach poligraficznych to właśnie wysokie koszty przygotowalnia materiałów i sprzętu sprawiają, że druk staje się opłacalny jedynie, gdy drukujemy wiele egzemplarzy. Ograniczenie takie nie istnieje w przypadku metody sublimacyjnej, w której zadrukowanie nawet pojedynczych przedmiotów jest równie opłacalne co w przypadku wielkich nakładów.

przygotowywanie-wzoru-do-druku-sublimacyjnegoDuża elastyczność i dostępność

Jedną z największych zalet metody sublimacyjnej jest możliwość zastosowania jej w przypadku ogromnej liczby podłoży: na koszulkach, czapkach, smyczach, plecakach, piórnikach, obrusach, kubkach – przykłady można by wymieniać w nieskończoność.

Co więcej, tylko od nas zależy, jak będzie wyglądał nadruk, który umieścimy na tych przedmiotach – możemy na chwilę stać się artystami i samodzielnie, na własnym komputerze, zaprojektować wzór do nadrukowania. W poszukiwaniu inspiracji pomogą nam portale internetowe czy media społecznościowe – wszystko zależy jedyne od naszej fantazji. Nawet jeśli korzystamy zaś z gotowych elementów: wizerunków naszych idoli czy znanych cytatów, wciąż mamy możliwość zakomponowania przestrzeni nadruku według własnego gustu, samodzielnego dobrania kolorystyki itd.

O tym, że coraz więcej osób używa w poligrafii technologii, jaką jest sublimacja, świadczy fakt, iż właściwie na każdym kroku można dziś spotkać miejsca zajmujące się profesjonalnym drukowaniem tą metodą. Jedyne, co musimy zrobić, to przygotować plik z wydrukiem, który chcemy uzyskać, by następnie móc się cieszyć gotowym wzorem na koszulkach poliestrowych, smyczach, ceramice czy innych gadżetach.

Również nasza firma posiada sprzęt pozwalający na stworzenie spersonalizowanych wydruków na kubkach – przy złożeniu zamówienia na tonery za minimum 500 zł usługa ta jest bezpłatna. Ozdób swój kubek zdjęciami rodziny bądź wyjątkowym napisem lub spraw radość najbliższym, wręczając im miły podarunek!

Podsumowanie

Bez względu na to, czy zamierzamy wydrukować logotyp ulubionego zespołu na piórniku, czy też ozdobić koszulkę cytatem z ukochanego filmu – metoda sublimacyjna sprawdzi się znakomicie. Na korzyść tej technologii przemawia w głównej mierze jej niezwykła prostota – za sprawą jedynie odpowiedniej temperatury i siły nacisku możemy uzyskać atrakcyjne nadruki na koszulkach, smyczach, pokryciach mebli czy plecakach, i to w atrakcyjnych, niskich cenach. Z pewnością takie spersonalizowane gadżety znakomicie sprawdzą się jako prezent dla bliskich nam osób, a także i nam samym otaczanie się przedmiotami noszącymi ślady naszych upodobań i pasji sprawi dużo przyjemności. Wszystko to sprawia, że druk sublimacyjny bez wątpienia można uznawać za technologię poligraficzną na miarę współczesnych potrzeb.