0 Komentarzy
02 czerwca - 2021

Druk kontra ekologia – gdzie wyrzucić tonery i tusze?

gdzie wyrzucić tonery

Statystyki mówią, że jedynie 15% wkładów do drukarek jest utylizowanych. Co dzieje się z resztą? Zdecydowana większość użytkowników nie wie, gdzie wyrzucić zużyte tonery i tusze lub nie przykłada do tego wagi. Trafiają one do zwykłego kosza na śmieci, stanowiąc poważne zagrożenie dla środowiska. Jak zatem można się pozbyć zużytych tonerów z domu lub firmy? I właściwie dlaczego są tak niebezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Zużyte tusze i tonery – dlaczego nie można wyrzucać ich do kosza?

Na początek wyjaśnijmy, czym są tonery i tusze. Te dwa typy wkładów różnią się przede wszystkim rodzajem drukarki, do której są przeznaczone – tonery wykorzystuje się w drukarkach laserowych, natomiast kartridże wypełnione tuszem stosuje się w drukarkach atramentowych. W przypadku wkładów do drukarki atramentowej, mamy do czynienia z napigmentowaną substancją płynną. Z kolei toner to sproszkowana postać tuszu.

 

Sama obudowa wkładu wykonana jest z plastiku, jednak nie oznacza to, że możemy go wyrzucić do żółtego kosza na odpady wielomateriałowe. Nie chodzi bowiem o sam kartridż, lecz o pozostałości tuszu, które się w nim znajdują. Jeśli wkład nie zostanie odpowiednio zutylizowany, mogą one stanowić niebezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Sproszkowany tusz podczas nanoszenia na papier nie jest szkodliwy dla otoczenia. Gdy jednak zostanie wyrzucony do zwykłego kosza, jego drobne cząsteczki będą łatwo przenoszone przez wiatr i mogą wnikać do gleby, wód, a także być wdychane przez zwierzęta i ludzi, negatywnie wpływając na zdrowie.

Jak w takim razie pozbyć się zużytych materiałów eksploatacyjnych?

 

zużyty tonerCo zrobić z pustym tonerem?

Pustych tonerów można się pozbyć na kilka sposobów. Najpierw trzeba jednak ostrożnie usunąć pusty kartridż z drukarki (zgodnie z instrukcją podaną przez producenta) i go zabezpieczyć. Staraj się nie wdychać unoszącego się proszku. Wyciągnięty toner umieść w pudełku lub foliowej torbie i szczelnie zamknij.

Toner wyjęty i zapakowany. Co teraz? Do wyboru masz kilka opcji:

Oddaj zużyty toner sprzedawcy, u którego kupiłeś/aś wkład. Dystrybutorzy są zobowiązani do przyjęcia wyeksploatowanych materiałów przez ustawę z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Udaj się do skupu tonerów. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się pustego tonera i upewnisz się, że zostanie bezpiecznie zutylizowany, ale też odzyskasz część pieniędzy z jego zakupu. Opcja ta jest możliwa w przypadku materiałów eksploatacyjnych większości popularnych producentów. Punkty skupu tuszów i tonerów znajdziesz w każdym większym mieście.

Skorzystaj z usług regeneracji tonera. Polega ona na odpowiednim przygotowaniu tonera do ponownego użycia przez wymianę części i ponowne jego napełnienie.

Wyrzuć pusty toner do specjalnie oznaczonego kosza – znajdziesz je w niektórych większych marketach i sklepach z elektroniką.

Oddaj puste pojemniki po tuszach i tonerach do PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Taki punkt znajdziesz w każdej gminie. Zasady przyjmowania odpadów mogą się różnić w zależności od ustaleń obowiązujących w danej lokalizacji.

Przekaż pusty toner fundacji. Niektóre fundacje charytatywne prowadzą akcje, w ramach których środki pozyskane ze sprzedaży zużytych tonerów przekazują osobom potrzebującym.
W takie akcje włączają się także niektórzy dystrybutorzy i serwisy drukarek.

 

Zużyte tonery i tusze – zasady utylizacji dla firm

Przedsiębiorcy są zobowiązani do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, w tym tonerów do drukarek, zgodnie z ustawą z 14 grudnia 2012 r. o odpadach z późn. zm. W przypadku kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska, firma okazuje tzw. Kartę Przekazania Odpadów (wypełnioną przez osobę przekazującą odpad), która poświadcza spełnienie obowiązku oddania zużytych tonerów do utylizacji.

Od stycznia 2021 roku ewidencja odpadów może być prowadzona wyłącznie elektronicznie, przez system BDO. Przedsiębiorcy, którzy zużywają tonery i tusze do drukarek w niedużych ilościach (do 100 kg), mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów.

 

utylizacja tonerówKorzyści płynące z utylizacji tonerów

Utylizując zużyte wkłady do drukarek przede wszystkim chronimy środowisko. Ograniczamy ilość elektrośmieci, przez co nie tylko zapobiegamy rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych substancji, ale też wyrzucaniu dużej ilości plastiku, który rozkłada się kilkaset lat. Co więcej, tonery oddane do utylizacji są poddawane recyklingowi i mogą być ponownie wykorzystane do produkcji nowych materiałów eksploatacyjnych.

Co jeszcze można zyskać, poza troską o środowisko? Chociażby wspomniany już wcześniej częściowy zwrot pieniędzy wydanych na zakup tonera. W zależności od rodzaju wkładu, oddając go do skupu można odzyskać nawet kilkadziesiąt złotych.

Warto w tym miejscu również wspomnieć o opisanej wyżej Karcie Przekazania Odpadów, która stanowi poświadczenie, że firma działa zgodnie z prawem. Sprawia ona, że przedsiębiorca ma czyste sumienie w kontekście ochrony środowiska i zyskuje spokój w razie kontroli. Może też zapewnić klientów, że robi wszystko, by nie szkodzić środowisku naturalnemu. To ważne z perspektywy przedsiębiorcy, ponieważ rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów ma coraz większy wpływ na ich decyzje zakupowe.

 

Zużyte tonery i tusze – już wiesz, co z nimi zrobić!

Dzięki powyższym informacjom rozumiesz już, dlaczego pustych wkładów do drukarki nie należy wyrzucać do zwykłego kosza. Wiesz także, gdzie możesz wyrzucić tonery i bez problemu wybierzesz dla siebie najwygodniejszą i najbardziej korzystną opcję. Niezależnie od tego, gdzie chcesz oddać zużyte wkłady, zadbaj o ich odpowiednie zabezpieczenie. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, dokładnie zapoznaj się ze wspomnianymi regulacjami prawnymi. Pamiętaj – utylizując zużyte tusze i tonery nie tylko chronisz środowisko, ale też dbasz o zdrowie swoje i swoich bliskich!