0 Komentarzy
10 stycznia - 2019

Wszystko, co należy wiedzieć o tuszach do drukarek

Drukarka HP Deskjet 2130 jest popularnym urządzeniem wielofunkcyjnym, dlatego nic dziwnego, że zapytania o tusz często padają. Wydruk odbywa się przy pomocy dwóch wkładów atramentowych – tuszu HP 302 w kolorze oraz osobnym tuszu HP 302 w czerni.

HP Deskjet 2130 przeznaczone jest do codziennego kopiowania, skanowania oraz drukowania. Urządzenie to podbiło serca użytkowników swoimi niewielkimi rozmiarami, wszechstronnością oraz niską ceną.

tusz-do-drukarkiDrukarki marki HP cieszą się niesłabnącą popularnością, dlatego też są chętnie wybierane, zarówno do domu, jak i do biura. Cechują się niezawodnością i wysoką jakością wydruków, jednak sam sprzęt to nie wszystko, bardzo wiele zależy od używanego tuszu. Zamienniki często nie gwarantują zadowalającej jakości wydruków. Winą, błędnie, obarcza się wówczas samo urządzenie.

Atrakcyjne ceny zamienników kuszą, jednak bardzo szybko okazuje się, że niskie koszty są złudne. W przypadku regeneracji, stale napełniany kartridż z czasem zmniejsza swoją pojemność. Nie mówiąc już o pozostawiającej wiele do życzenia jakości wydruków.

Coraz częściej producenci drukarek bronią się przed stosowaniem przez użytkowników zamienników w trosce o sprawność urządzenia i wysoką jakość wydruków. W tym celu umieszczają w kartridżach specjalne chipy, które gwarantują odpowiednie skomunikowanie atramentu z drukarką. Zdarzają się sytuacje, kiedy urządzenie przestaje działać z zaskoczenia po aktualizacji. Jakiś czas temu podobną strategię zastosowała firma HP w serii Officejet. Wszystkie drukarki, w których znajdował się nieoryginalny tusz, przestały działać. Aktualizacji, rzecz jasna, nie sposób cofnąć.

W przypadku, gdy materiały eksploatacyjne przekraczają wartość urządzenia, ich zakup staje się nieopłacalny. Wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem jest zakup zamienników. Nie da się ukryć, że jest to ryzykowna opcja, ponieważ część kartridżów ma wbudowane chipy, które blokują działanie zamienników. Istnieje również ryzyko uszkodzenia urządzenia drukującego. Warto pamiętać, że używanie zamienników jest dla producentów jednoznaczne z utratą gwarancji na drukarkę.

Zamienniki starają się dorównać jakością materiałom oryginalnym, jednak próby te bardzo rzadko są udane. Dlatego też należy liczyć się ze spadkiem jakości wydruków, co jest nieuniknione w takiej sytuacji. Rozwiązanie to jest polecane osobom, dla których wysoka jakość drukowanych dokumentów nie ma większego znaczenia.

Najpopularniejszy tusz HP, czyli kilka słów o „trzysta jedynce”wymiana-tuszu-w-drukarce-hp

Użytkownicy drukarek HP bardzo często pytają o tusz 301, dlaczego? Ponieważ pasuje on do około 46 urządzeń drukujących. Znajduje się w drukarkach z niższej półki cenowej, stąd jego popularność. Niewątpliwą zaletą tego modelu jest wbudowana głowica drukująca, dzięki czemu zapchana dysza nie oznacza konieczności naprawy drukarki lub zakupu nowego urządzenia.

Wielu użytkowników decyduje się na zakup tańszych zamienników lub regenerację posiadanego oryginalnego kartridża. Jest to rozwiązanie zdecydowanie mniej kosztowne w porównaniu do tuszy HP. Należy jednak pamiętać, że zamienniki charakteryzują się zazwyczaj niższą jakością wydruków, a regenerowany kartridż – zmniejszającą się pojemnością.

Wymiana tuszu w drukarce HP

Wymiana tuszu w drukarkach HP jest zalecana w momencie, gdy kartridż jest już pusty lub jest w nim niewiele atramentu.

Wymiana tuszu krok po kroku:

1. Przygotowanie kartridża

  • ostrożnie zerwij taśmę ochronną, dotykając przy tym jedynie czarnego plastiku.

PAMIĘTAJ: Pod żadnym pozorem nie dotykaj styków ani dysz!

2. Wyjęcie pustego pojemnika

  • włącz drukarkę,
  • otwórz pokrywę dostępu do wkładów,
  • gdy karetka przestanie się poruszać, naciśnij delikatnie wkład, by go zwolnić,
  • wyjmij wkład z gniazda.

3. Instalacja nowego kartridża

  • w miejsce po pustym pojemniku wsuń nowy wkład pod niewielkim kątem,
  • dociśnij wkład do gniazda, by wskoczył na miejsce, staraj się nie opierać o górną krawędź drukarki,
  • zamknij pokrywę.

4. Wyrównanie wkładu

  • urządzenie powinno automatycznie wyrównać nowe wkłady po ich zainstalowaniu poprzez wydrukowanie strony testowej.

PAMIĘTAJ: Drukowanie stron testowych skraca czas eksploatacji kartridża, dlatego należy to robić tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

hp-2130-tuszZamienniki czy oryginały?

Tusze i tonery to zazwyczaj bardzo kosztowne materiały eksploatacyjne. Producenci zalecają używanie oryginalnych, dedykowanych tuszy, jednak często zdarza się, że ich wartość przewyższa cenę całego urządzenia. W takich sytuacjach użytkownicy najczęściej sięgają po zdecydowanie tańsze zamienniki. Jednak czy aby na pewno jest to korzystne rozwiązanie?

Zamienniki tuszy bardzo często charakteryzują się niższą jakością wydruków. Winą zazwyczaj obarcza się urządzenie, ale jak widać, niesłusznie. Zamienniki mogą przyczynić się do awarii drukarek. Aby się przed tym uchronić, producenci umieszczają w kartridżach specjalne chipy zabezpieczające. Dzięki ich zastosowaniu urządzenie nie będzie działało po włożeniu do niego zamiennika. Ma to pomóc w zachowaniu wysokiej jakości wydruków i uchronieniu drukarki przed wystąpieniem awarii. Należy pamiętać, że gwarancja na urządzenie nie zostanie uznana, jeżeli użytkownik korzystał z zamienników.

Producenci zamienników tuszy do drukarek starają się, by ich produkty były wysokiej jakości, ponieważ sama cena nie przyciągnie klientów. Dlatego też coraz częściej kartridże mają większą pojemność niż oryginalne materiały eksploatacyjne. Siłą rzeczy inwestycja w zamienniki jest wówczas bardziej opłacalna, ponieważ wydajność kartridżów jest większa.

Aby zachęcić klientów do zakupów, producenci zamienników rozszerzają gwarancję. W przypadku, gdy urządzenie zepsuje się z winy zamiennika, producent nieoryginalnego kartridża zapewni serwis lub wymianę drukarki na nową. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ nie jest to opcja dostępna u każdego producenta zamienników.

Najtańsze zamienniki zazwyczaj są sprzedawane bez gwarancji, dlatego też użytkownik nie może mieć pewności, że kartridż zadziała, ani czy jego użytkowanie nie uszkodzi drukarki. Początkowe oszczędności mogą zamienić się w znacznie większe wydatki.

Podsumowanie

Bez względu na rodzaj drukarki, tonery i tusze powinny być wysokiej jakości. Zarówno w HP Deskjet 2130, jak i w każdym innym urządzeniu, szczególną uwagę należy zwrócić na materiały eksploatacyjne i ich cenę, tak by nie przewyższały one kosztów zakupu nowej drukarki.