1 Komentarzy
27 kwietnia - 2018

Drukarka laserowa czy atramentowa? W 5 minut poznaj różnice między nimi!

W niemal każdym biurze i domu znajduje się drukarka laserowa lub atramentowa. Pomimo masowej cyfryzacji nadal jest to urządzenie niezbędne do pracy, ponieważ wiele dokumentów musi posiadać swoją papierową wersję. Jednak jak w gąszczu propozycji znaleźć tę jedyną drukarkę, która posłuży nam długie lata?

Drukarki laserowe czy atramentowe są już dostępne w niemal każdym większym markecie. Pomimo ich powszechności wybór modelu nie jest już tak oczywisty. Warto wziąć pod uwagę koszty eksploatacji urządzenia, by nie okazało się, że wydruki sporo nas kosztują.

drukarka_laserowa_czy_atramentowaWady i zalety drukarek laserowych i atramentowych

Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że drukarki laserowe są lepsze od atramentowych. Zazwyczaj wymieniane są tu szybkość wydruku oraz ceny materiałów eksploatacyjnych.

Jednak wszystko to można w prosty sposób podważyć.

Szybkość wydruku
Jest to parametr szczególnie ważny w przypadku biur, które mają duże zapotrzebowanie na wydruki. Jeśli urządzenie używane jest sporadycznie lub drukowane są na nim mniejsze ilości dokumentów – nie ma on większego znaczenia.

Do tej pory drukarki laserowe były znacznie szybsze od atramentowych, dlatego w miejscach, gdzie liczył się czas wydruku to one wiodły prym. Obecnie urządzenia atramentowe dogoniły swoich laserowych braci, a nawet wyprzedziły ich w tym wyścigu, łącząc wyjątkową szybkość pracy z wysoką jakością wydruków.

Koszty materiałów eksploatacyjnych
Niskie ceny zakupu drukarki to jedno, jednak nie należy zapominać o materiałach eksploatacyjnych, które niejednokrotnie przewyższają wartość samego urządzenia. Bardzo częstym zabiegiem ze strony producentów drukarek laserowych jest sprzedawanie urządzenia z niepełnym zestawem startowym. Zazwyczaj jest on pomniejszany o połowę. Doprowadza to do sytuacji, gdzie za drukarkę laserową mogącą wydrukować 700 stron przedsiębiorca zapłaci około 200 zł. Nie tak drogo, prawda? Jednak po skończeniu się tonera, okazuje się, że oryginalny wkład na 1600 wydruków kosztuje około 300 zł, a zamienniki nigdzie nie są dostępne. Zaburza to całą koncepcję taniej drukarki.

Podobnie sytuacja może wyglądać w przypadku urządzeń atramentowych. Szczególnie tych wyposażonych w kolorowe tusze.

Najbardziej rzetelny obraz ceny materiałów eksploatacyjnych dają nam dwa parametry, udostępniane przez producenta:

 • koszty zakupu tonera lub tuszów,
 • maksymalna ilość stron wydruku w przypadku danego rodzaju drukarki.

Dopiero po uwzględnieniu tych czynników można określić, które urządzenie drukujące jest najbardziej opłacalne, zarówno w zakupie, jak i w późniejszej eksploatacji.

Dlatego tak ważny jest rozsądny wybór drukarki – koszty materiałów eksploatacyjnych nie powinny przekraczać ceny zakupu nowego urządzenia.

Największe wady drukarek atramentowych:

 • wysokie koszty eksploatacji w przypadku urządzeń kolorowych,
 • niższa jakość wydruków (dotyczy zamienników tuszów),
 • głośna praca (starsze modele),
 • niewystarczająca szybkość wydruków (tańsze urządzenia).

Najczęściej wymieniane zalety drukarek atramentowych:

 • niska cena urządzenia (w porównaniu do drukarek laserowych),
 • mniejsze wymiary (w porównaniu do urządzeń laserowych),
 • niedrogi kolorowy wydruk,
 • możliwość drukowania zdjęć.

Wady urządzeń laserowych:

 • wysoka cena zakupu urządzenia,
 • brak możliwości tworzenia wydruków kolorowych (w standardowych modelach).

Zalety drukarek laserowych:

 • szybki wydruk,
 • większa wydajność,
 • niskie koszty eksploatacji,
 • dobrej jakości wydruki dokumentów.

 

drukarka_laserowa_czy_drukarka_atramentowaCzym kierować się przy wyborze drukarki do biura, a czym urządzenia do domowego użytku?

Podczas wyboru drukarki laserowej czy atramentowej, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, takich jak:

 • szybkość wydruku,
 • rozmiar drukarki,
 • jakość wydruków,
 • koszty materiałów eksploatacyjnych,
 • maksymalne obciążenie.

Przy niewielkiej ilości wydruków w domowych warunkach, w zupełności wystarczy tradycyjna drukarka atramentowa, której koszty materiałów eksploatacyjnych nie są wygórowane. Ponadto jest to uniwersalne urządzenie, które pozwala wydrukować zarówno sam tekst, jak i zdjęcia, grafiki, czy kolorowe materiały szkoleniowe.

Natomiast drukarka laserowa jest zazwyczaj wydajniejsza i szybsza w działaniu. Sprawdza się w biurach ze względu na ich ogromne zapotrzebowanie, głównie na czarno-białe wydruki dokumentów.

W zależności od modelu, niektóre drukarki atramentowe przestają działać, gdy skończy się jeden z kolorów. Nie pracują również na pozostałych kolorach, ani podczas wydruków czarno-białych. Ma to związek z wbudowanym licznikiem, od którego montażu producenci powoli odchodzą. Zdecydowanie częściej można spotkać się z sytuacją, gdy urządzenie nie zadziała bez wszystkich kartridży w kasetce.

Czy szybkość pracy drukarki jest istotna?

W przypadku urządzeń wykorzystywanych w zaciszu domowym – nie tak bardzo. Przy małym zapotrzebowaniu na wydruki, kilka sekund nie wpływa na tempo pracy.

Ma to jednak ogromne znaczenie w dużych biurach, gdzie czas i szybkość działania są bardzo ważne.

Do niedawna najszybciej działającymi urządzeniami były drukarki laserowe. Obecnie najnowsze modele atramentowe pracują równie błyskawicznie, zarówno w przypadku samych dokumentów, jak i elementów graficznych.

Szybkość wydruku jest wyrażana w ilości stron na minutę. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach może to odbić się na jakości wydruków.

Dlaczego rozmiar drukarki ma znaczenie?

Rozmiar urządzenia drukującego jest szczególnie istotny, gdy w biurze czy w domu, dysponujemy ograniczoną ilością miejsca. Zarówno drukarki laserowe, jak i atramentowe mogą mieć większe lub mniejsze gabaryty. Szczególnie dotyczy to urządzeń wielofunkcyjnych.

Dlatego przed zakupem warto przemyśleć miejsce, w którym zostanie umieszczona drukarka oraz wybór jej funkcjonalności – czy będzie to jedynie urządzenie drukujące czy wielofunkcyjne. W przypadku biur może szybko okazać się, że sama opcja drukowania jest niewystarczająca, przez co skaner i ksero przedsiębiorca będzie musiał dokupić osobno, co zajmie dodatkową (być może już znacznie ograniczoną) przestrzeń.

Zadbaj o najwyższą jakość wydruków!

W wielu przypadkach jakość wydruków jest kwestią znaczącą i to bez względu na rodzaj drukowanych plików. Zarówno czysty tekst dokumentów dostarczanych klientom, jak i kolorowe elementy graficzne umieszczone w materiałach szkoleniowych, wymagają zachowania najwyższej jakości wydruku.

Obecnie zapewnić go może zarówno drukarka laserowa, jak i atramentowa. Ważny jest jednak ich model i dostarczane materiały eksploatacyjne. Nieoryginalne zamienniki nigdy nie dorównają jakością wydruków tym oryginalnym.

Przed zakupem drukarki sprawdź koszt materiałów eksploatacyjnych!

Jak już wspominaliśmy – koszty zakupu drukarki atramentowej są niższe, jednak ceny materiałów eksploatacyjnych zazwyczaj są wyższe.

Dlatego przed zakupem urządzenia drukującego należy wziąć pod uwagę koszty jego zakupu oraz cenę tuszu bądź tonera. Na tej podstawie można obliczyć realną kwotę za wydrukowanie jednej strony.

Niekiedy droższe urządzenie jest tańsze w eksploatacji, dzięki czemu wraz z jego użytkowaniem, koszty zakupu zwracają się przedsiębiorcy.

W przypadku tańszych w zakupie drukarek laserowych warto wziąć pod uwagę fakt, iż nowy toner może przewyższyć wartość drukarki.

laser_czy_atramentJak odczytywać obciążenie drukarki?

Szczególnie w przypadku firm jest to bardzo ważny parametr. Pokazuje on ile stron maksymalnie może zostać wydrukowanych w przeciągu miesiąca przez dane urządzenie. Oczywiście nie oznacza to, że po przekroczeniu tej liczby drukarka przestanie działać. Jest to określenie maksymalnej ilości stron jaką urządzenie jest w stanie wydrukować bez jego nadmiernego obciążenia.

Permanentne przekraczanie tej wyznaczonej przez producenta granicy prowadzi do wcześniejszego wyeksploatowania się urządzenia.

Im większe obciążenie drukarki tym wyższa jest jej cena.

Która drukarka jest tańsza w eksploatacji – laserowa czy atramentowa?

W przypadku, gdy drukarka laserowa bądź atramentowa jest używana w zaciszu domowym, a za jej pomocą wytwarzana niewielka ilość wydruków, koszty eksploatacji bywają zbliżone.

Natomiast przy większej ilości druków granica zaczyna być coraz bardziej widoczna. Według szacunkowych danych, koszt wydrukowania jeden strony za pomocą drukarki laserowej to około 5 gr. W przypadku urządzenia atramentowego – nawet 10 gr.

Końcowe koszty eksploatacji zależą oczywiście od modelu urządzenia i rodzaju używanych materiałów. Jeśli przedsiębiorca zwraca uwagę na wysoką jakość wydruków, powinien inwestować jedynie w oryginalne tusze i tonery.

Warto zaznaczyć, że cena materiałów eksploatacyjnych może różnić się w zależności od modelu urządzenia.

Podsumowanie

Wybór drukarki – laserowej czy atramentowej, powinien być uzależniony od zapotrzebowania na wydruki. Jeśli urządzenie będzie eksploatowane rzadko, wówczas z powodzeniem wystarczy niedroga drukarka atramentowa. W przypadku dużych przedsiębiorstw polecane są drukarki laserowe.