0 Komentarzy
20 września - 2018

Jak podłączyć drukarkę sieciową przez WiFi? Porady i opis działania

Jak podłączyć drukarkę sieciową przez WiFi? Nic prostszego! Nowoczesne modele urządzeń drukujących pozwalają już nie tylko na dostęp przewodowy, ale także bezprzewodowy z niemal dowolnego urządzenia. Jest to szczególnie ważne, gdy w pomieszczeniu znajduje się kilka komputerów bądź tabletów i tylko jedna drukarka. Wówczas najwygodniejszym rozwiązaniem jest udostępnienie drukarki w sieci.

Jeszcze do niedawna, by wydrukować dokumenty w biurze, czy w domu, trzeba było umieścić plik na komputerze podłączonym do drukarki za pomocą kabla. Z czasem system ten ewoluował i kilka komputerów mogło jednocześnie korzystać z urządzenia, dzięki udostępnieniu drukarki w sieci lokalnej. Dopiero potem na rynek zostały wprowadzone routery doposażone w serwery druku. Porty USB pozwalały podłączyć drukarkę do routera za pomocą kabla, przez co urządzenie stawało się widoczne dla wszystkich komputerów w sieci lokalnej.

drukarka-sieciowa

Obecnie już niemal wszystkie drukarki zostały wyposażone w kartę sieciową. Daje to możliwość podłączenia urządzenia do routera przewodem sieciowym, albo bezprzewodowo za pomocą sieci WiFi.

Jak udostępnić drukarkę w sieci?

Jeszcze do niedawna drukarki sieciowe wykorzystywane były głównie w biurach. Współcześnie, gdy niemal w każdym domu jest więcej niż jeden komputer, stały się przydatne również w domowych sieciach.

Widoczność drukarki dla wszystkich urządzeń zależna jest od jej nazwy i adresu IP, dlatego konieczne jest ustawienie osobnych parametrów. Następnie należy dodać drukarkę w każdym urządzeniu należącym do sieci, z którego w przyszłości będą wydawane polecenia drukowania. W tym celu warto wykorzystać kreator, który intuicyjnie poprowadzi nas przez konfigurację. Należy pamiętać, że w czasie tych działań drukarka musi pozostawać włączona i wpięta do sieci.

Dowiedz się, jak sprawdzić IP drukarki?

Kiedy drukarka została już podłączona do komputera i włączona, może zostać udostępniona w sieci, tak by każdy z użytkowników miał do niej dostęp.
Proces ten można wykonać w 10 prostych krokach:

  • Wybierz ikonę Start.
  • Kliknij Panel sterowania, a następnie Urządzenia i drukarki.
  • Prawym przyciskiem myszy wybierz urządzenie, które chcesz udostępnić i kliknij Właściwości.
  • Na karcie Udostępnianie wybierz Udostępnij tę drukarkę i opcję Wyświetl w katalogu.
  • Zaznacz Renderuj zadania wydruku na komputerach klienckich.
  • Przejdź na kartę Ogólne i w podpunkcie Lokalizacja wpisz nazwę.
  • Zatwierdź przyciskiem Zastosuj.
  • Wydrukuj stronę testową.
  • Na pasku nawigacyjnym wybierz Sieć, a następnie Urządzenia.
  • W sekcji Drukarki sprawdź czy urządzenie znajduje się na liście.

jak-zainstalowac-drukarke-sieciowaBezprzewodowa praca drukarki sieciowej

Obecnie bezprzewodowe drukowanie jest traktowane jako standard. Lexmark, jako pierwszy zaczął wykorzystywać interfejsy WiFi w przystępnych cenowo drukarkach atramentowych, które przeznaczone były głównie do użytku domowego.

W przypadku, gdy w domu bądź biurze znajduje się już router i kilka komputerów, drukarka powinna zostać na stałe podłączona do sieci, by umożliwić korzystanie z niej wszystkim zainteresowanym. Jest to ogromna wygoda bez konieczności przesyłania plików między komputerami, czy przepinania kabli.

Samo skonfigurowanie drukarki i podłączenie jej do sieci udostępnionej przez punkt dostępowy bądź router, nie jest trudne. Działania należy rozpocząć od zainstalowania urządzenia oraz przełączenia go na tryb bezprzewodowy. Warto pamiętać o tym, by na początku podłączyć drukarkę do komputera za pomocą USB i zainstalować sterowniki.

Wyszukiwanie sieci bezprzewodowej powinno się rozpocząć automatycznie. Całość potrwa nie dłużej niż kilka minut. Po zakończeniu, wyświetlone zostanie pytanie o podłączeniu drukarki. Sieć można wybrać z listy lub pozostawić tę, którą wybrał system, czyli z najsilniejszym sygnałem. W przypadku szyfrowanej sieci, zostanie wyświetlone okienko klucza zabezpieczającego.

Po wyświetleniu komunikatu o prawidłowym podłączeniu drukarki do WiFi, można odłączyć kabel USB. Sukces konfiguracji potwierdzi informacja o nawiązaniu połączenia.

Jeżeli sieć zostanie zmieniona, nie będzie konieczności ponownego instalowania drukarki. Sieć samodzielnie ją wykryje o czym poinformuje w stosownym komunikacie, który należy zaakceptować. Program instalacyjny zajmie się resztą.

Jeszcze do niedawna drukarki bezprzewodowe można było spotkać głównie w biurach. Z roku na rok wypierają jednak tradycyjne urządzenia domowe ze względu na łatwość ich użytkowania przez wszystkich mieszkańców.

Bezprzewodowe drukarki mogą również pełnić rolę urządzeń wielofunkcyjnych. Opcje skanowania czy kserowania mogą okazać się bardzo przydatne, zarówno w biurze, jak i w zaciszu domowym.

drukarka-sieciowa3Charakterystyka drukarki sieciowej

Drukarką sieciową nazywane jest urządzenie wyposażone w interfejs sieciowy, które zostało podłączone do lokalnej sieci w celu obsłużenia wielu urządzeń. Ten rodzaj drukarek charakteryzuje się lepszymi parametrami niż lokalne drukarki, które zostały podłączone tylko do jednego komputera. Pracują one szybciej i wydajniej, ponadto zostały wyposażone w specjalne moduły wykańczające, które nadają tekstowi bardziej profesjonalny wygląd.

Drukarka, która będzie współdziałała z kilkoma urządzeniami, powinna zostać podłączona do utworzonej wcześniej sieci lokalnej lub sieci domowej. Obok drukarki sieciowej można wyróżnić jeszcze udostępnioną, czyli podłączoną za pomocą USB do komputera, skonfigurowaną w dostępnej sieci oraz udostępnioną pozostałym użytkownikom. Największą wadą tego rozwiązania jest obowiązek pozostawienia komputera głównego włączonego. W przeciwnym razie pozostałe urządzenia nie będą miały dostępu do drukarki.

Natomiast drukarka sieciowa zostaje podłączona do sieci jako niezależne urządzenie.

Drukarka sieciowa a urządzenia mobilne

Dostosowując się do rosnących potrzeb i wymagań użytkowników, drukarki sieciowe umożliwiają wykonywanie wydruków za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak smartfony lub tablety. W tej sytuacji najłatwiej jest połączyć się z drukarką za pomocą WiFi lub Bluetooth, jeżeli urządzenie drukujące nie zostało wyposażone w taką funkcję, należy użyć kabla USB. Do prawidłowego skonfigurowania urządzenia mobilnego z drukarką niezbędne jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Zazwyczaj są one płatne, jednak umożliwiają wydrukowanie dokumentów w niemal wszystkich dostępnych formatach.

Podsumowanie

Podłączenie drukarki przez WiFi nie jest trudne. Obecnie drukarka sieciowa jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, dzięki któremu każdy użytkownik sieci może z niej dowolnie korzystać, nie zakłócając przy tym pracy innych osób.