0 Komentarzy
19 sierpnia - 2019

Drukarka do zdjęć – sprawdź, czym kierować się przy wyborze urządzenia

Drukarka do zdjęć jest jednym z najbardziej pożądanych urządzeń, szczególnie wśród miłośników fotografii. Niemal każdy człowiek ma na swoim koncie przygodę z amatorskim robieniem zdjęć, która z czasem przerodziła się w pasję lub odeszła w zapomnienie. Część fotografii zostaje umieszczona na portalach społecznościowych, część zostanie zapomniana wraz z urządzeniem, którym została zrobiona. W rzeczywistości niewielka ilość zdjęć zostanie wywołana i trafi do tradycyjnego albumu lub ramki, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. W dobie urządzeń mobilnych zdecydowanie rzadziej sięgamy po tego typu rozwiązania, dlatego warto zadać pytanie o sens posiadania drukarki do zdjęć.

drukarka-do-zdjecWbrew pozorom drukarka do zdjęć może być urządzeniem zarówno laserowym, jak i atramentowym. Często pojawiają się również drukarki termosublimacyjne. Jednak również i w tym przypadku każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Technologie wydruku drukarek do zdjęć

Do wydruku wszelkiego rodzaju grafik najbardziej nadają się drukarki atramentowe. Są one tanie w zakupie i charakteryzują się wysoką jakością wydruku. Szybkość ich pracy może pozostawiać wiele do życzenia, jednak nie ma się co dziwić – elementy graficzne, takie jak kolorowe zdjęcia, wymagają precyzyjnego wydruku bez rozmazanego tuszu.

Urządzenia laserowe również mogą pełnić funkcję drukarki do zdjęć, jednak warto pamiętać, że monochromatyczne drukują bez użycia barw, a kolorowe są znacznie droższe w zakupie. Dobrej jakości drukarki laserowe, które poradzą sobie z wydrukiem zdjęć nie należą do najtańszych, a ich mniej kosztowne odpowiedniki najprawdopodobniej nie spełnią oczekiwań, co do jakości druków.

Natomiast drukarki termosublimacyjne zaliczają się już do specjalistycznych urządzeń. Sprzęty oparte na podobnej technologii można spotkać w galeriach handlowych, u fotografów oraz w drogeriach – to właśnie przy ich pomocy możemy samodzielnie wywołać odbitki zdjęć.

Obecnie drukarki termosublimacyjne są dostępne w różnych wymiarach – od wersji, która bez problemu zmieści się na biurku, aż do modeli niemalże kieszonkowych. Niektóre urządzenia są przeznaczone stricte do wydruku zdjęć ze smartfonów.

Technologia termosublimacji nie została oparta na tuszu ani tonerze. Wymaga za to zastosowania specjalnej folii oraz papieru fotograficznego. Głowica wydziela ciepło, na skutek którego poszczególne barwniki zawarte w folii są nanoszone na papier. Na koniec, zdjęcie zostaje pokryte warstwą ochronną, która zabezpiecza je przed działaniem promieniowania UV oraz wilgoci. Jest ona przezroczysta, dlatego nie wpływa w żaden sposób na kolory.

Istotną wadą drukarek termosublimacyjnych jest fakt, że służą one wyłącznie do wydruku zdjęć.

Drukarka do zdjęć a tanie drukowanie

Tanie drukowanie i w tym przypadku jest istotne. Jeżeli koszty wydruku fotografii na drukarce do zdjęć okażą się zbyt wysokie, zdecydowanie bardziej opłacalna może okazać się wizyta u fotografa lub w innym punkcie, gdzie możliwe jest wywołanie zdjęć.

Zdarza się również, że chęć zaoszczędzenia na kosztach wydruku przekłada się na zakup tańszych materiałów eksploatacyjnych, które zazwyczaj są nieoryginalnymi odpowiednikami. Ma to istotny wpływ na obniżenie jakości wydruków. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest sprawdzenie jeszcze przed zakupem drukarki do zdjęć, cen materiałów eksploatacyjnych.

Niekiedy urządzenia, które są przewidziane do wydruku fotografii, mogą charakteryzować się niższą jakością druku na tradycyjnym papierze, ponieważ papier fotograficzny podnosi kontrast nanoszonych barw, dzięki czemu zdjęcia otrzymują żywe kolory i dobrze wyeksponowaną czerń.

Decydując się na zakup drukarki do zdjęć trzeba się liczyć z ponoszeniem często niemałych kosztów eksploatacji urządzenia, na które składa się praca drukarki oraz zakup papieru fotograficznego, który również nie należy do najtańszych i kupno tuszy bądź tonerów.

Istotne są również same ustawienia podczas drukowania, ponieważ urządzenie będzie potrzebowało mnóstwo tuszu. Dlatego wkłady powinny być pełne w czasie przystępowania do pracy, w przeciwnym razie urządzenie wykorzysta dostępne kolory, co sprawi, że wydrukowana fotografia będzie różniła się od oryginału poszczególnymi odcieniami, a nawet barwami.

Papier fotograficzny możemy podzielić na błyszczący i matowy. Jego rodzaj zależy przede wszystkim od preferencji. Według wielu osób, zdjęcia prezentują się zdecydowanie lepiej na błyszczącym papierze, ponieważ mają one żywsze i ostrzejsze kolory. Warto jednak pamiętać, że wyraźnie odznaczają się na nim wszystkie odciski palców. Natomiast papier matowy jest bardziej wytrzymały, dlatego przeznaczony jest przede wszystkim do wydruku fotografii, które nie zagrzeją miejsca w rodzinnym albumie.

Drukarki atramentowe, nawet te stricte fotograficzne, nie drukują zbyt dobrze zdjęć na matowym papierze, dlatego w tej sytuacji zalecany jest wybór jego błyszczącego odpowiednika.

Obecnie drukarki do zdjęć są tańsze, zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji. Zdecydowanie lepiej radzą sobie z wydrukiem fotografii. Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie tego urządzenia, należy dokładnie przeliczyć, czy aby na pewno, w naszym przypadku, jest to korzystne rozwiązanie. Przydatne będą tu aktualne ceny wykonania jednej odbitki w fotografa lub w punkcie wydruku zdjęć. Może się bowiem okazać, że zakup urządzenia, papieru fotograficznego i tuszy jest zdecydowanie mniej opłacalny niż wydruk zdjęć poza domem.

Czym kierować się przy wyborze drukarki do zdjęć?drukarka-do-zdjec-1

Urządzenia drukujące z roku na rok stają się coraz bardziej ekonomiczne, dlatego coraz więcej osób skłania się do całkowitego uniezależnienia się od wykonywania wydruków poza domem. Efektem tego jest chęć drukowania zdjęć w zaciszu domowym. Dobre urządzenie zagwarantuje wysoką jakość druku, która nie będzie w niczym ustępowała zdjęciom z fotolabu.

Rodzaj drukarki do zdjęć

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drukarek, które dodatkowo różnią się między sobą poszczególnymi parametrami. Mają one wpływ na efektywność pracy drukarki, jej szybkość oraz ekonomiczność. Każdy model ma inne przeznaczenie – jedne nadają się bardziej do drukowania tekstów, inne do użytku domowego, jeszcze inne, gdy zapotrzebowanie na wydruki jest bardzo duże.

Najczęściej wybieraną drukarką do zdjęć jest urządzenie atramentowe. Decydująca jest tu jego cena, a także przyzwoita jakość wydruków. Warto jednak pamiętać o złotej zasadzie – im tańsza w zakupie drukarka, tym droższe materiały eksploatacyjne. Są też stosunkowo wolne w działaniu. Jeżeli użytkownik drukuje zdjęcia do albumu, nie zrobi mu to większej różnicy, jeśli jednak będzie miał większą ilość fotografii do wydrukowania w krótkim czasie, może się to okazać kłopotliwe.

Zdecydowaną zaletą drukarek atramentowych jest duży zakres dostępnych formatów. Zdjęcia można drukować w niemal każdym rozmiarze. Górną granicę stanowi tu zazwyczaj wielkość urządzenia.

Drukarki laserowe są zdecydowanie rzadziej wybierane jako urządzenia do drukowania zdjęć, ponieważ modele umożliwiające wydruk w kolorze są droższe w zakupie, ponadto jakość wydruku pozostawia wiele do życzenia. Urządzenia te są dedykowane przede wszystkim wydrukom dokumentów. Wówczas działają najefektywniej.

Eksploatacja urządzenia laserowego jest znacznie tańsza niż drukarki atramentowej. Wyższe są za to ceny zakupu urządzenia. W przypadku kolorowych drukarek laserowych, przejścia barw na wydrukach są bardziej wyraźne. Pracują znacznie szybciej niż ich atramentowi kuzyni.

Najbardziej odpowiednimi urządzeniami do wydruku zdjęć są drukarki termosublimacyjne. Charakteryzują się wysoką trwałością i jakością druku, jednak ich funkcjonalność ogranicza się wyłącznie do wydruku fotografii.

Bezprzewodowa łączność drukarki do zdjęć

W dzisiejszych czasach możliwość bezprzewodowej łączności jest na wagę złota. Na co dzień korzystamy z tabletów, smartfonów oraz laptopów i to właśnie z tych urządzeń chcemy swobodnie drukować. Dlatego też urządzenie drukujące powinno posiadać opcję łączności bezprzewodowej – WiFi, Bluetooth lub NFC.

O tym jak drukować z telefonu pisaliśmy w artykule: Jak drukować z telefonu? Garść praktycznych porad

Rozdzielczość wydruku w drukarce do zdjęć

W przypadku urządzenia, które będzie służyło głównie do wydruku zdjęć czy innych elementów graficznych, bardzo ważny jest parametr określający rozdzielczość druku. Im jest wyższy, tym lepszej jakości będą wydruki. Dotyczy to zarówno czystego tekstu, jak i elementów graficznych.

Papier do drukarki do zdjęć

Drukarki do zdjęć mogą przenieść obraz zarówno na zwykły papier, jak i fotograficzny. Osobom, którym zależy na trwałości wydruków zalecane jest używanie papieru fotograficznego. Trzeba jednak pamiętać, że jest on droższy w zakupie. Różni się również gramaturą, która w przypadku papieru fotograficznego może osiągać nawet około 200g/m2.

drukarka-do-zdjec-2Koszty materiałów eksploatacyjnych

W przypadku każdego rodzaju drukarki bardzo ważne są koszty materiałów eksploatacyjnych. Niestety nadal wielu użytkowników decyduje się na zakup urządzenia bez wcześniejszego sprawdzenia cen tuszy lub tonerów. Skutkuje to tym, że w zdecydowanej większości przypadków wydruk okazuje się zwyczajnie nieopłacalny.

Na koszty związane z wydrukiem zdjęć wlicza się papier i tusz lub toner. Dlatego ważne, by przed zakupem urządzenia sprawdzić cenę materiałów eksploatacyjnych i ich wydajność. Wówczas można obliczyć koszt wydrukowania jednego zdjęcia i porównać go z ceną oferowaną przez zakłady fotograficzne.

Szczególnie w przypadku drukarki atramentowej warto sprawdzić czy wkłady atramentowe mogą być wymieniane pojedynczo, czy konieczny jest zakup całego kompletu. Może to być kłopotliwe nie tylko ze względu na wyższe koszty, ale także marnowanie pozostałych kolorów znajdujących się we wkładzie.

Bardzo ważny jest też wybór oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Przyczyniają się one do zwiększenia jakości wydruków, co w przypadku zdjęć jest niezwykle ważnym parametrem.

Podsumowanie

Drukarka do zdjęć powinna odznaczać się wysoką jakością wydruków oraz ekonomicznością. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy człowiek poszukuje uniwersalnych rozwiązań, strzałem w dziesiątkę może okazać się zakup urządzenia atramentowego o wysokich parametrach. Będzie ono mogło pełnić rolę zarówno drukarki do zdjęć, jak i urządzenia do wydruku dokumentów.