0 Komentarzy
24 czerwca - 2019

Drukarka przenośna – chwilowa moda czy niezbędne urządzenie?

Drukarki przenośne zyskują na coraz większej popularności, ponieważ w dzisiejszych czasach społeczeństwo stawia na minimalizm i wygodę. Otaczamy się mnóstwem gadżetów, jednak przy okazji chcemy by były niewielkie oraz mobilne. Nie ma znaczenia czy mowa o laptopie, smartfonie czy drukarce.

Drukarki przenośne przydają się już nie tylko w konkretnych zawodach, gdy konieczne jest zabranie sprzętu ze sobą, na przykład w podróż, czy poza biuro, ale także w sytuacjach domowych, ponieważ drukarki mobilne są na tyle nieduże, że z łatwością można je przechowywać, nawet w niewidocznych miejscach.

Urządzenia te są wyposażone w akumulator, który umożliwia uruchomienie w dowolnym miejscu, bez konieczności podpinania ich do prądu. Niewielkie rozmiary wpływają na ich wagę i kompatybilność, co sprawia, że są one łatwe w transporcie. Z łatwością mieszczą się w plecaku czy torbie.

Przenośne urządzenia drukujące umożliwiają wykonanie wydruku w dobrej jakości w dowolnym miejscu, ponieważ mogą być zasilane za pomocą wbudowanego akumulatora lub prądu. Sam akumulator może pracować nawet przez kilka godzin.

Atramentowe drukarki przenośne obsługują format A4 i są w stanie wydrukować około 15 stron monochromatycznych na minutę oraz około 10 stron kolorowych. Zazwyczaj wyposażone zostają w interfejs 2.0 i WiFi.

Przed zakupem urządzenia mobilnego warto sprawdzić cenę oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, ponieważ to właśnie z nimi najlepiej współpracują drukarki. Urządzenia te są ciągle na tyle niepopularne, że zamienników do nich jest niewiele lub są tylko nieznacznie tańsze od oryginałów. Dlatego też należy sprawdzić cenę tuszy i tonerów przed zakupem drukarki mobilnej, by przy dużym zapotrzebowaniu na wydruki nie okazało się, że korzystanie z urządzenia jest nieopłacalne, a ono samo jest zbyt drogie w utrzymaniu.

Rodzaje drukarek przenośnych

Wiele osób myśląc o przenośnej drukarce, może mieć przed oczami minimalistyczny obraz urządzenia. Trzeba jednak pamiętać, że musi się w nim zmieścić kartka papieru, dlatego też w rzeczywistości drukarka przenośna nie zawsze jest niewielkim urządzeniem. Na rynku znajduje się wiele wersji mobilnych, które swoimi gabarytami są zbliżone do standardowych drukarek. Pod względem minimalistycznego wyglądu można wyróżnić tu drukarki do etykiet, fotograficzne oraz do tradycyjnego wydruku.

Maksymalny format drukowanych dokumentów zależy od wielkości urządzenia, jednak nie jest on większy od formatu A4. Im mniejsze wydruki tym mniejsze wymiary może mieć drukarka. Pamiętajmy, że w przypadku dokumentów w formacie A4, do urządzenia musi zmieścić się karta papieru o tych wymiarach. W tym przypadku możemy wymienić:

 • drukarkę przenośną do etykiet, która jest najmniejszą dostępną wersją urządzeń tego typu, wykorzystywaną przede wszystkim w handlu. Wyposażone są w niewielką klawiaturę oraz ekran LCD, który służy do przygotowywania etykiet. Występuje w wersji monochromatycznej i kolorowej.
 • drukarkę przenośną A4 – jest to największy format, jaki mogą zaoferować urządzenia mobilne. Służą one przede wszystkim do szybkiego wydruku dokumentów. Na uwagę zasługuje w tym przypadku przede wszystkim obudowa, która zazwyczaj w bardziej kompaktowych urządzeniach jest wykonana z mniej wytrzymałego materiału, za to zdecydowanie lżejszego. Trzeba zatem zdecydować przed zakupem czy bardziej interesuje nas wytrzymałość drukarki czy jego niewielkie wymiary i waga.
 • drukarkę przenośną fotograficzną, która służy głównie do wydruku zdjęć. Umożliwia ona wydruk przy pomocy kabla. Droższe urządzenia posiadają możliwość połączenia przy pomocy WiFi i Bluetooth. Jest to najrzadziej wybierane przenośne urządzenie drukujące, ponieważ koszt wydruku jednej strony jest bardzo wysoki, w wielu przypadkach wręcz nieopłacalny.

przenosna-drukarkaDrukarki przenośne możemy podzielić ze względu na technologię wydruku. Są one bardzo podobne do tych, które spotykamy w przypadku urządzeń stacjonarnych:

 • drukarka przenośna laserowa, która wykorzystuje do swojej pracy specjalny toner, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie wydruków w wysokiej jakości i w zadowalającym czasie, co z kolei przekłada się na ich wysoką cenę,
 • drukarka przenośna atramentowa, posiada tusz oraz głowicę. Jakość wydruków jest raczej na średnim poziomie, jednak fakt ten rekompensuje niewysoka cena urządzenia. Drukarki te są stosunkowo powolne w wykonywanej pracy,
 • drukarka przenośna termiczno-atramentowa jest hybrydą urządzenia termicznego i atramentowego. Charakteryzuje się wyższą jakością wydruku w porównaniu do drukarki atramentowej oraz większą wytrzymałością niż standardowe urządzenia termiczne,
 • drukarka przenośna termiczna do swojej pracy wykorzystuje specjalny, termiczny papier. W czasie wydruku zostaje on zapełniony przez matrycę igieł, które działają pod wysoką temperaturą. Wykorzystywane są głównie w sklepach.

Również i w przypadku drukarek przenośnych, ważna jest szybkość ich pracy. Wprawdzie nie osiągają one takich wyników jak urządzenia stacjonarne, jednak mimo to ich prędkość jest zadowalająca. Parametr ten jest podawany w milimetrach na sekundę, dzięki czemu użytkownik może określić, jak duży obszar zostanie zadrukowany w przeciągu jednej sekundy.

Niewątpliwą zaletą drukarek mobilnych jest fakt, iż nawet niewielkie rozmiary urządzenia nie wpływają negatywnie na tworzenie wysokiej jakości wydruków. Na rynku dostępne są kompatybilne drukarki, gwarantujące wydruk w rozdzielczości 203 dpi, a także droższe urządzenia, w których wartość ta osiąga nawet 4800×1200 dpi.

Drukarka przenośna do smartfona

Obecnie urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety potrafią niemal całkowicie zastąpić komputery. Nic więc dziwnego, że z myślą o nich powstaje coraz więcej akcesoriów.

Możliwość drukowania dokumentów na domowych urządzeniach przy pomocy smartfonów, nie jest już niczym nowym. Pisaliśmy o tym w artykule: Jak drukować z telefonu? Garść praktycznych porad

Jednak dużych drukarek, które zasilane są w tradycyjny sposób, nie można używać wszędzie. Ponadto są trudne w transporcie, nieporęczne i ciężkie. Tu z pomocą przychodzą drukarki przenośne. Są one niewielkie, ponieważ ważą, w zależności od modelu, nawet 160 gramów. Nie da się ukryć, że bardzo ułatwia to ich transport.

Wady i zalety drukarek przenośnych

Drukarki mobilne, jak każde inne urządzenia, moją swoje wady i zalety. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia ze zdecydowanie większą ilością zalet.

Zalety drukarek przenośnych:

 • jakość wydruku porównywalna do urządzeń stacjonarnych,
 • duża ilość dodatkowych funkcji,
 • możliwość drukowania w dowolnym miejscu,
 • część urządzeń działa również w oparciu o WiFi i Bluetooth,
 • pojemny akumulator umożliwia długą pracę.

Wady drukarek przenośnych:

 • wysokie ceny,
 • wymagania, co do rodzaju papieru,
 • ograniczona dostępność.

Niewątpliwą zaletą drukarek przenośnych jest akumulator. Jednak jak wiadomo, różnią się one pojemnością, co z kolei wpływa na czas pracy urządzenia. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model posiada akumulator umożliwiający bezproblemową pracę drukarki, trwającą wystarczająco długo, ponieważ w praktyce niezbyt przydatne okażą się akumulatory, które wytrzymają jedynie pół godziny pracy.

Dla wielu osób ogromne znaczenie ma waga drukarki mobilnej. Nic dziwnego – kupowana jest ona z myślą o transportowaniu jej tam, gdzie aktualnie jest potrzebna. Urządzenia te osiągają wagę od 1 kg do ponad 2 kg. Wszystko zależy od formatu, jaki jest w stanie wydrukować oraz samej obudowy. Lżejsze modele są zbudowane z mniej odpornych na uszkodzenia materiałów, głównie po to, by odjąć im wagę.

Zastosowane dodatkowe funkcje drukarek przenośnych, usprawniają ich pracę. Zazwyczaj są to:

 • wbudowany ekran,
 • czytnik pamięci,
 • wskaźnik poziomu naładowania akumulatora,
 • funkcja PicBridge.

Drukarki przenośne możemy podzielić również według sposobu, w jaki łączą się one z poszczególnymi urządzeniami. Znajdują się wśród nich:

 • drukarki przenośne Bluetooth – niestety nie wszystkie urządzenia są w niego wyposażone, a najtańsze modele często zrywają połączenie, co może okazać się na dłuższą metę kłopotliwe. Aby rozpocząć wydruk wystarczy nawiązać połączenie pomiędzy urządzeniami.
 • drukarki przenośne USB, które są zazwyczaj najtańszymi rozwiązaniami, niestety bywają ograniczające przez konieczność posiadania kabla i jego długość.
 • drukarki przenośne WiFi, są najwygodniejszymi rozwiązaniami, ale przy tym najdroższymi. Opcja ta znacznie ułatwia pracę, ponieważ daje możliwość drukowania nie tylko bezpośrednio z urządzeń, ale także z poczty elektronicznej.

Czym kierować się przy wyborze drukarki przenośnej?

Decydującym czynnikiem o wyborze drukarki przenośnej są: szybkość wydruku, obsługiwane formaty, technologia oraz rozdzielczość.

Często pomijanymi, ale równie ważnymi są: sposób komunikowania się pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, pojemność akumulatora oraz waga drukarki. Istotna jest również pamięć RAM i procesor, ponieważ parametry te mają bezpośredni wpływ na szybkość oraz stabilność pracy urządzenia. Nie bez znaczenia jest jakość wykonania obudowy, ponieważ zastosowanie lekkich tworzyw wpływa na odporność na uszkodzenia, przez co wiele drukarek mobilnych jest podatnych na wibracje oraz awarie spowodowane czynnikami mechanicznymi.

Drukarki mobilne są droższe od urządzeń stacjonarnych. Odkąd ich popularność zaczęła wzrastać, stały się bardziej dostępne, a co za tym idzie, ich cena nieco spadła. Najtańsze modele, które można nabyć już za około 400-500 zł, mają większe wymiary, ale też słabsze parametry i większą wagę.

Mniejsze i lżejsze urządzenia, które posiadają przydatne funkcje oraz wysokie parametry, są zdecydowanie droższe. Trzeba wydać na nie minimum 800-900 zł.

Podsumowanie

Drukarka przenośna jest doskonałym rozwiązaniem dla osób pracujących poza biurem, które chcą mieć możliwość wykonania wydruku w dowolnym miejscu. Niewątpliwą zaletą urządzeń mobilnych jest fakt, że do swojej pracy nie potrzebują one prądu, ponieważ wyposażone są w akumulator.