0 Komentarzy
27 listopada - 2018

Drukarka w trybie offline – 6 sposobów umożliwiających wydruk

Drukarka w trybie offline pozostaje w momencie, kiedy urządzenie nie jest w stanie komunikować się z komputerem. Konieczne jest wówczas upewnienie się czy urządzenie jest włączone oraz podłączone do tego samego WiFi, co komputer. Jest to pierwsza rzecz, którą należy zrobić w sytuacji, gdy drukarka pozostaje offline.

Bezprzewodowa drukarka jest jedną z najlepszych rzeczy, które zostały stworzone w ostatnich latach. Nie ma już potrzeby podłączania urządzenia za pomocą kabla do komputera ani umieszczania drukarka-offline-sposobygo w jego pobliżu.

Rozwiązanie to nie jest jednak wolne od problemów. Drukarka może znajdować się w trybie offline, przez co jej użycie nie będzie możliwe. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest blokada usługi bufora drukarki, przestawiona opcja trybu offline, albo problemy z połączeniem z WiFi.

Sposoby postępowania w przypadku pozostawania drukarki w trybie offline

Jeżeli urządzenie wyświetla komunikat o trybie offline, należy:

1. Wyłączyć tryb offline
Jest to bardzo oczywiste działanie, banalnie proste do wykonania. W Panelu Sterowania należy odnaleźć kategorię Urządzenia i drukarki. Wówczas wyświetlona zostanie lista urządzeń, kompatybilnych z naszym komputerem. U góry strony pojawi się drukarka (bądź drukarki). Interesujące nas urządzenie powinno być oznaczone zieloną ikoną, która świadczy o tym, że jest to drukarka domyślna. Prawym przyciskiem myszy należy kliknąć ikonę urządzenia i wybrać opcję Zobacz, co jest drukowane.

Wyświetlone okno może zawierać listę oczekujących na wydrukowanie dokumentów. Można je usunąć po wybraniu opcji Anuluj drukowanie. Z paska menu znajdującego się na górze strony należy wybrać zakładkę Drukarka.

Znajduje się tu polecenie Użyj drukarki w trybie offline, a także Wstrzymaj drukowanie. Jeżeli któraś z tych opcji jest zaznaczona, należy ją odznaczyć. Po wykonaniu tej czynności, drukarka powinna zadziałać.

2. Brak komunikacji między urządzeniami (tyczy tylko drukarek HP)
Właściciele drukarek HP, posiadający system Windows 10 lub 8, powinni pobrać specjalną wersję programu HP Print and Scan Doctor, która jest niezastąpiona w rozwiązywaniu problemów z drukarką w trybie offline.

Innym wersjom systemów operacyjnych dedykowana jest standardowa wersja programu, który należy pobrać, a następnie uruchomić. Po włączeniu wystarczy wybrać Start oraz adekwatnądrukarka-offline drukarkę. Jeżeli nie znajduje się ona na liście, należy ją wyłączyć i włączyć. Po wykonaniu tej czynności trzeba kliknąć Ponów w programie. W przypadku jakichkolwiek problemów, należy wykonywać polecenia wyświetlane na bieżąco przez program HP Print and Scan Doctor. Gdy pojawi się pytanie o włączenie aktualizacji lub ustawienie drukarki jako urządzenia domyślnego, w obu przypadkach należy wybrać Tak i kontynuować.

3. Sprawdzić połączenie drukarki z WiFi
Odpowiednio skonfigurowanie urządzenie może wykazywać problemy z podłączeniem do WiFi. Drukarka bezprzewodowa musi być podłączona do tej samej sieci, co komputery, w przeciwnym razie nie będą kompatybilne.

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest ponowne podłączenie drukarki do sieci. O tym jak poprawnie wykonać tę czynność, pisaliśmy w artykule Jak podłączyć drukarkę sieciową przez WiFi?

4. Resetowanie urządzenia
Czasami najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Jeżeli drukarka pozostaje w trybie offline warto ją zresetować – może to przywrócić połączenie pomiędzy nią a komputerem. Można wykonać tę czynność poprzez odłączenie przewodu zasilającego drukarki (wyłączonej!), wyłączenie komputera, a następnie podłączenie przewodu zasilającego drukarkę oraz włączenie urządzenia. Zresetować należy również router, jeżeli korzystamy z drukarki bezprzewodowej. Najłatwiej jest wykonać te czynność przez odłączenie przewodu zasilającego od gniazda w tylnej części routera. Po wykonaniu tych czynności należy poczekać aż router ponownie się włączy, a drukarka odnajdzie połączenie. Pozostaje tylko ponownie uruchomić komputer.

5. Resetowanie usługi bufora drukowania
W przypadku, gdy urządzenie drukujące nie reaguje na polecenia, problemem może być blokada usługi bufora drukowania, która czasami się zawiesza.

Opcję tę można w łatwy sposób odblokować w ustawieniach. Po odnalezieniu jej na liście wystarczy uruchomić lub zatrzymać usługę.

Drukarkę należy wyłączyć. W Panelu sterowania trzeba wybrać opcję System i zabezpieczenia, następnie Narzędzia administracyjne i Usługi. Wyświetlone zostanie okno, w którym należy odnaleźć Bufor wydruku i kliknąć go prawym przyciskiem myszy. Wśród dostępnych opcji trzeba wybrać Uruchom ponownie. Dzięki temu usługa zostanie zresetowana.

6. Ustawienie domyślnej drukarki
Podczas aktualizacji drukarki, domyślny sterownik mógł zostać zamieniony na inny. Aby ponownie ustawić urządzenie jako domyślne, należy w Panelu sterowania odnaleźć kategorię Urządzenia i drukarki. Po wyświetleniu okna z dostępnymi drukarkami konieczne jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy nazwy aktywnego urządzenia oraz wybór polecenia Ustaw jako drukarkę domyślną.

Prawdopodobnie urządzenie jest już gotowe do działania.

dukarka-w-trybie-offlineDrukarka w dalszym ciągu pozostaje w trybie offline

Jeżeli żadna z powyższych czynności nie pomogła, pozostaje zainstalowanie nowego oprogramowania drukarki.

W tym celu należy odinstalować, a następnie ponownie zainstalować oprogramowanie drukarki, ponieważ za występujące błędy odpowiadają najprawdopodobniej problemy, które wystąpiły w czasie pierwszej instalacji.

Przed przystąpieniem do działań należy odłączyć kabel USB, jeżeli jest podłączony, a następnie w systemie Windows odnaleźć opcję Programy i funkcje. Po jej wybraniu, konieczne jest kliknięcie opcji Programy i funkcje.

Na wyświetlonej liście trzeba znaleźć oprogramowanie drukarki i odinstalować je, a następnie ponownie uruchomić komputer.

Skąd wziąć nowe oprogramowanie HP? Można je zainstalować ponownie za pomocą płyty dołączonej do urządzenia lub pobrać je ze strony producenta. Jeżeli instalacja przebiegła pomyślnie, można ponowić próbę wydruku.

Podsumowanie

Jak widać drukarka w trybie offline może znajdować się przez kilka czynników. Jeśli żaden z powyższych kroków nie zadziała, konieczne będzie oddanie urządzenia do serwisu.