Jaki papier do drukarki wybrać? Podpowiadamy!
Zastanawiasz się, jaki papier do drukarki wybrać, aby uzyskać możliwie najlepszą jakość druku? Słusznie. Ciężko w pełni wykorzystać możliwości nawet najlepszej drukarki, gdy użyjemy złej jakości nośnika. Co więcej, może on utrudniać sam proces druku, a nawet wpływać na stan urządzenia. Zobacz, jakie rodzaje papieru do drukarek są dostępne na rynku i jak wybrać ten najlepszy.
Rodzaje papieru do drukarki
Papier do użytku codziennego
Jak sama nazwa wskazuje – ten typ papieru najlepiej nadaje się do drukowania wszelkiego rodzaju codziennych dokumentów – zarówno za pomocą drukarki biurowej, jak i tej do użytku domowego. Jego cena jest niska w porównaniu do innych rodzajów papieru, choć różni się w zależności od gramatury i innych właściwości. W sklepach można znaleźć papier przeznaczony do drukarek atramentowych, laserowych i igłowych.
➤ Papier do drukarek atramentowych charakteryzuje się odpowiednią strukturą. Ułatwia ona wnikanie tuszu i szybkie wysychanie. Jest dość tani i łatwo dostępny. Warto wybierać taki, którego gramatura wynosi przynajmniej 80 g/m2. Dzięki temu wydruk będzie wyraźny, a sam arkusz nie będzie się zacinał w drukarce.
➤ Papier do drukarek laserowych może być dostosowany do druku w odcieniach szarości lub w kolorze. Ten do drukarki kolorowej zazwyczaj jest nieco “cięższy”, lecz w obu przypadkach zaleca się papier o gramaturze 80-120 g/m2.
➤ Papier do drukarek igłowych – charakteryzuje się odpowiednią perforacją, przez co ciężko go zastąpić jakimkolwiek innym rodzajem papieru. Składa się z dwóch warstw i dzięki temu umożliwia uzyskanie wydruku w dwóch wersjach – oryginale i kopii.
➤ Papier uniwersalny – może być stosowany zarówno do druku atramentowego, jak i laserowego. Jest to jednocześnie jego zaletą i wadą. Brak dostosowania do konkretnej technologii sprawia, że w obu przypadkach sprawdza się przeciętnie. Jest stosunkowo tani i szeroko dostępny. Jednak jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, lepiej wybierz inny rodzaj papieru.
Papier fotograficzny
Samodzielne drukowanie zdjęć w zaciszu domowym stało się bardzo popularne w ciągu ostatnich lat. Coraz większa dostępność urządzeń umożliwiających wydruk dobrej jakości fotografii sprawiła, że wybór papieru do tego celu również stał się szerszy. W sklepach można znaleźć papier fotograficzny o różnych wykończeniach – matowy, satynowy, z połyskiem (“glossy”) i teksturowany. Dostępny jest w wielu formatach.
Gramatura papieru fotograficznego powinna wynosić od 115 do 450 g/m2. Uznaje się jednak, że ta, która zapewnia bardzo dobrą jakość zdjęć to min. 230 g/m2.
Warto mieć na uwadze, że jakość wydruku zależy przede wszystkim od samej drukarki. Odpowiedni papier fotograficzny pozwala “jedynie” na wierne odwzorowanie kolorów i nie obniża tej jakości, którą oferuje urządzenie.
Papiery specjalistyczne
Te rodzaje papieru służą do druku niecodziennych materiałów, które wymagają odpowiedniej struktury lub powłoki. Papiery specjalistyczne są zdecydowanie droższe, niż ten do użytku codziennego. Cena uzależniona jest od konkretnego rodzaju oraz formatu. Wśród papierów specjalistycznych można wyróżnić:
➤ Papier artystyczny. Wyróżnia się wysoką gramaturą (przeważnie 200-400 g/m2) i nieprzezroczystością. Dostępny jest w różnych rozmiarach, fakturach i kolorach. Ma dość szerokie zastosowanie – od druku zdjęć i prac graficznych, po dyplomy, wizytówki i zaproszenia. Może być matowy i błyszczący. Papiery artystyczne najczęściej pokryte są specjalną warstwą chłonną, zapewniającą szybkie wysychanie tuszu. Przeznaczone są głównie do drukarki atramentowej.
➤ Papier samoprzylepny. Przydatny podczas tworzenia wszelkiego rodzaju etykiet i znaczników. Dostępny w formie gładkich arkuszy do własnoręcznego przycinania lub z już przygotowanymi kształtami etykiet. Najpopularniejszy jest format A4, ale sklepy specjalistyczne oferują papier samoprzylepny w różnych rozmiarach. Może być przystosowany zarówno do druku w drukarkach atramentowych, jak i laserowych.
➤ Papier samokopiujący. Ten rodzaj papieru jest bardzo przydatny w urzędach i biurach. Składa się z warstw pokrytych specjalnym środkiem, który umożliwia tworzenie barwnika pod wpływem nacisku. W ten sposób, pismo nanoszone na oryginał dokumentu przenosi się również na jego kopię. Papier samokopiujący można spersonalizować, nanosząc na niego na przykład nazwę i logo firmy.
➤ Papier termosublimacyjny. Stosowany do drukowania zdjęć w bardzo wysokiej jakości za pomocą specjalnej drukarki termosublimacyjnej. Na rynku dostępny jest także papier termotransferowy, wykorzystywany głównie do profesjonalnego i hobbystycznego tworzenia gadżetów z nadrukiem (tzw. druk sublimacyjny). Dzięki specjalnej strukturze i powłoce umożliwia przeniesienie nadruku na wybrany przedmiot.
Jak wybrać dobry papier do drukarki? Ważne parametry
Gramatura
Jak już wspominaliśmy, gramatura papieru ma duże znaczenie dla jakości druku. Parametr ten wyraża masę metra kwadratowego papieru. Im wyższa gramatura, tym papier jest grubszy, sztywniejszy i mniej przejrzysty. Z reguły arkusze o niższej gramaturze (80 g/m2) stosuje się do codziennego wydruku dokumentów tekstowych, a te o wyższej – do druku obrazów i projektów graficznych (zaproszeń, wizytówek, dyplomów, ulotek itp.). Nie każda drukarka, szczególnie ta do użytku domowego, obsługuje papier o wysokiej gramaturze. Użycie zbyt grubych arkuszy może doprowadzić do uszkodzenia drukarki. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną gramaturę i kupisz całą ryzę, sprawdź informacje podane przez producenta urządzenia.
Format
Standardowy papier biurowy ma format A4 (297 x 210 mm). W takim rozmiarze drukuje się wszystkie “zwykłe” dokumenty, jak umowy, faktury, pisma, czy sprawozdania. Jest on najczęściej stosowany, lecz oczywiście nie jedyny. Poza nim, do najpopularniejszych należą:
- A3 – 420 x 297 mm – stosowany do schematów, rysunków i różnych projektów graficznych,
- A5 – 210 x 148 mm – do broszur, notatników,
- A6 – 148 x 105 mm – często stosowany do zdjęć,
- format pocztówkowy – 150 x 100 mm.
Przy wyborze formatu papieru również trzeba sprawdzić, czy drukarka obsługuje dany rozmiar.
Biel
Parametr ten określa się w skali CIE. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym bielszy jest papier. Ma to znaczenie przede wszystkim w druku kolorowym, ponieważ wpływa na odwzorowanie barw. Najtańsze arkusze mają zazwyczaj kremowy lub lekko szary odcień, co sprawia, że obraz prezentuje się nieco gorzej, niż na ekranie komputera. Bielszy papier wygląda też bardziej profesjonalnie i w związku z tym dobrze sprawdzi się w przypadku ważnych dokumentów. Większa biel to wyższa jakość, dlatego za ryzę takiego papieru trzeba zapłacić więcej.
Powłoka i gładkość
O papierze powlekanym mówimy, gdy jest on pokryty specjalnym środkiem wygładzającym. W sklepach znajdziesz papier o różnym wykończeniu – od matowego po wysoki połysk. Zwróć szczególną uwagę na te cechy, jeśli planujesz drukować zdjęcia. Im gładsze kartki papieru, tym lepsze odwzorowanie detali i żywsze kolory.
Papier do drukarki – podsumowanie
Wybierając papier do drukarki zastanów się przede wszystkim, co chcesz na niego przenieść. Najczęściej drukujesz czarno-białe dokumenty tekstowe? Wystarczający będzie zwykły papier do użytku codziennego. Niezależnie od tego, czy korzystasz z drukarki laserowej czy atramentowej, dobrym wyborem będzie papier o gramaturze 80g/m2 lub wyższej.
Jeśli często drukujesz obrazy, zwróć uwagę na biel i gładkość arkuszy. W przypadku papieru powlekanego sprawdź również jego wykończenie. Do samodzielnego drukowania zdjęć wybierz specjalny papier fotograficzny, który pozwoli na wierne odwzorowanie szczegółów i kolorów. Przed zakupem sprawdź, jaką grubość i format papieru obsługuje Twoje urządzenie. Dzięki tym wskazówkom pozbędziesz się wątpliwości, jaki papier do drukarki wybrać, a sam proces druku będzie przyjemnością.