0 Komentarzy
25 lutego - 2019

Nie wierz rankingom drukarek! Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Przed zakupem urządzenia drukującego wiele osób przegląda ranking drukarek, by upewnić się, która z dostępnych opcji będzie dla nich najkorzystniejsza. Warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale także funkcjonalność urządzenia. Należy pamiętać, że drukarka powinna być dostosowana do naszych potrzeb i to przede wszystkim nimi oraz parametrami urządzenia drukującego należy się kierować podczas zakupu.

Obecnie drukarki stały się niemal stałym wyposażeniem każdego komputera. Nawet jeżeli urządzenie drukujące jest używane sporadycznie, decydujemy się na jego zakup, ponieważ prędzej czy później nadejdzie chwila, kiedy pojawi się konieczność wydrukowania jakiegoś dokumentu. Zdecydowanie łatwiej wówczas włączyć drukarkę niż szukać najbliższego, czynnego punktu ksero.

ranking-drukarek

Można by przypuszczać, że drukarki stracą na popularności lub całkowicie odejdą w niepamięć przez postępującą cyfryzację. W rzeczywistości w wielu sytuacjach udało się zastąpić wersje papierowe dokumentów za pomocą plików cyfrowych, jednak w dalszym ciągu są takie strefy życia, kiedy wydruk jest konieczny chociażby po to, by móc go zarchiwizować.

Bez względu na to, czy urządzenie jest potrzebne w zaciszu domowym, czy w biurze, jego wybór może okazać się czasochłonny i trudny. Pod uwagę należy wziąć koszt drukarki, szybkość jej pracy, jakość wydruków oraz cenę zakupu materiałów eksploatacyjnych. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wiele najtańszych urządzeń posiada bardzo drogie tusze bądź tonery, które przewyższają swoją ceną wartość całego urządzenia. To bardzo często stosowany przez producentów zabieg, dzięki któremu zaniżając cenę drukarki nie tracą zysków, ponieważ kwotę tę odzyskują z nadwyżką pod postacią zawyżonych cen materiałów eksploatacyjnych.

Podczas podejmowania decyzji należy z przymrużeniem oka czytać wszelkiego rodzaju rankingi drukarek, ponieważ nie ma jednego, uniwersalnego urządzenia, które spełni oczekiwania każdego człowieka.

Ranking drukarek – zwracaj uwagę na funkcjonalność

Najpopularniejszymi drukarkami są urządzenia laserowe oraz atramentowe. Wiele osób uważa, że laser jest zdecydowanie lepszy, ponieważ działa szybciej, a przy tym jakość wydruków jest wyższa niż w przypadku tradycyjnych drukarek atramentowych. Warto jednak pamiętać, że granica ta z każdym rokiem zaciera się coraz bardziej. Atramentówki pracują coraz szybciej i ciszej, a jakość wydruków znacząco wzrasta.

W dalszym ciągu drukarki atramentowe są tańsze w zakupie niż laserowe. Problem mogą jednak stanowić materiały eksploatacyjne, które w tym przypadku bardzo często przewyższają wartość całego urządzenia. Dlatego też tak ważne jest wcześniejsze sprawdzenie ceny oryginalnego tuszu dedykowanego konkretnej drukarce.

Jeżeli korzystamy z urządzenia drukującego dużo i często, a przy tym drukujemy znaczne ilości tekstu, należy wziąć pod uwagę kupno drukarki laserowej. Materiały eksploatacyjne dedykowane dla niej są zazwyczaj tańsze niż w przypadku urządzeń atramentowych. Jednak zakup urządzeń laserowych wiąże się z wyższymi kosztami, dlatego też są rzadziej wybierane niż tradycyjne atramentówki. W dalszym ciągu klienci zwracają większą uwagę na cenę samego urządzenia niż na materiały eksploatacyjne, które przecież świadczą o ekonomiczności urządzenia.

Największą zaletą drukarek atramentowych jest ich niska cena oraz fakt, że zdecydowana większość urządzeń ma drukarkakolorowe wkłady atramentowe, dzięki czemu możliwy jest wydruk w kolorze. W przypadku urządzeń laserowych standardem jest druk monochromatyczny, a kolorowe urządzenia laserowe są znacznie droższe w zakupie oraz w eksploatacji.

Drukarki laserowe są uważane za szybsze, jednak na ich prędkość wpływa kilka czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj dokumentu, ponieważ urządzenia te doskonale radzą sobie z wydrukiem czystego tekstu, bez elementów graficznych, na których mogą znacznie zwolnić, bez względu na to czy urządzenie drukuje w kolorze czy w odcieniach szarości.

Ranking drukarek – nie zapominaj o materiałach eksploatacyjnych

Przymierzając się do zakupu drukarki, niewiele osób sprawdza cenę dedykowanego tuszu lub tonera. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, ponieważ najtańsze urządzenia mają zazwyczaj materiały eksploatacyjne o znacznie zawyżonych cenach, która niejednokrotnie przewyższa wartość drukarki.

Ekonomiczność kartridżów oraz tonera jest podawana przez producenta pod postacią ilości stron, jakie może wydrukować urządzenie na tym samym wkładzie. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie określić ile będzie nas kosztować jedna wydrukowana strona. Wartość ta pomiędzy konkretnymi urządzeniami może się bardzo różnić.

Obecnie na rynku są dostępne tradycyjne drukarki oraz urządzenia wielofunkcyjne, które oprócz funkcji drukowania posiadają również możliwość skanowania i kserowania dokumentów. Rozwiązanie to jest przydatne zarówno w zaciszu domowym, jak i w biurze, w którym ilość miejsca jest ograniczona. Połączenie trzech osobnych urządzeń w jednym jest korzystne również ekonomicznie, ponieważ zakup drukarki wielofunkcyjnej jest mniej kosztowny niż kilku osobnych urządzeń.

Ranking drukarek – wybierz urządzenie dostosowane do potrzeb

W dzisiejszych czasach każdy się gdzieś spieszy, dlatego wymagamy od urządzeń coraz szybszej pracy. Podobnie jest z drukarkami. Niemal kultowym stało się stwierdzenie, że urządzenia te, zwłaszcza atramentowe, wyczuwają strach i pośpiech, przez co zacinają się w najmniej odpowiednim momencie. Obecnie jest to nie do pomyślenia, szczególnie w biurze, w którym zapotrzebowanie na wydruki jest ogromne. Urządzenia muszą pracować szybko, zachowując przy tym wysoką jakość wydruków.

Dlatego też w dużych firmach najczęściej wybierane są drukarki laserowe, które łączą w sobie wszystkie najbardziej pożądane cechy, łącznie z ekonomicznością wydruków. W przypadku bardzo dużego zapotrzebowania na wydruki wartość jednej wydrukowanej strony jest istotna dla firmy właśnie pod względem ekonomicznym.

Na co zwrócić uwagę przeglądając rankingi drukarek?

Podczas przeglądania rankingów drukarek należy zwrócić szczególną uwagę na typ urządzenia. Na rynku dostępne są drukarki laserowe, atramentowe oraz igłowe. Te ostatnie charakteryzują się bardzo niską jakością wydruków przez co wykorzystywane są najczęściej w magazynach lub innych miejscach, gdzie nie zwraca się uwagi na jakość druków ani szybkość pracy urządzenia.

urzadzenie-wielofunkcyjneSzczegółowe informacje na temat różnic pomiędzy drukarką laserową a atramentową znajdziesz w artykule: Drukarka laserowa czy atramentowa? W 5 minut poznaj różnice między nimi!

Format wydruku, który podawany jest w rankingach drukarek, określa rozmiar arkuszy, jakie mogą zostać wykorzystane w urządzeniu. Parametry te obejmują formaty A, B i C, przy czym C to wielkość koperty.

Większość urządzeń atramentowych drukuje w kolorze, na rynku są również dostępne kolorowe urządzenia laserowe. W związku z tym wiele rankingów podaje ilość stron, jakie drukarka jest w stanie wydrukować w kolorze w przeciągu jednej minuty. Ten sam parametr podawany jest w kontekście wydruków monochromatycznych.

Warto zwrócić uwagę również na rodzaje złączy. Zazwyczaj jest nim port USB, jednak w ostatnim czasie na ogromnej popularności zyskało WiFi, które zapewnia połączenie bezprzewodowe. Umożliwia ono wydrukowanie dokumentów oraz zdjęć z niemal każdego urządzenia, które posiada kartę WiFi. W przypadku smartfonów i tabletów może okazać się konieczne zainstalowanie odpowiedniej aplikacji, która umożliwi wydruk.

Ranking drukarek – wybór wielofunkcyjnego urządzenia atramentowego

Szczególnie w przypadku drukarek atramentowych popularny jest zakup urządzeń wielofunkcyjnych. To rozwiązanie jest korzystne przede wszystkim dla osób, które nie dysponują dużą ilością miejsca, ale także dla tych, którzy zwracają dużą uwagę na oszczędności. Zakup urządzenia wielofunkcyjnego jest mniej kosztowne niż kilku osobnych sprzętów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia wielofunkcyjnego? Przede wszystkim na rodzaj wydruku. Jeżeli drukowane będą głównie dokumenty tekstowe, bez elementów graficznych, w zupełności wystarczy urządzenie monochromatyczne, które jest tańsze w eksploatacji. W przypadku bardziej zaawansowanych wydruków, które wymagają zastosowania kolorowych elementów, konieczny będzie zakup urządzenia wyposażonego w kolorowe kartridże.

Nie bez znaczenia i w tym wypadku są koszty związane z zakupem materiałów eksploatacyjnych. Ważna jest nie tylko cena tuszu, ale także jego wydajność, która przeliczana jest zazwyczaj na koszt wydruku jednej strony.

Urządzenia wielofunkcyjne, podobnie jak tradycyjne drukarki, mogą działać przewodowo oraz bezprzewodowo. Coraz większa ich liczba zostaje wyposażona w WiFi, część z nich również w moduł Bluetooth.

Najważniejsza jest jednak funkcjonalność urządzenia. Łączą one w sobie funkcje drukarki, skanera oraz kserokopiarki, część z nich zostaje wyposażona również w faks. Na rynku dostępne są również urządzenia, które łączą ze sobą jedynie drukarkę ze skanerem. W przypadku wyboru urządzenia wielofunkcyjnego należy przeanalizować dotychczasowe potrzeby, by móc określić jaki rodzaj urządzenia przyda się najbardziej.

Podsumowanie

Dostępne rankingi drukarek mają pomóc w podjęciu decyzji zakupowej, jednak nie warto ślepo wierzyć opiniom innych osób – to co w ich przypadku się sprawdziło, niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem dla nas. Dlatego też w czasie przeglądania rankingów drukarek należy wziąć pod uwagę również osobiste preferencje oraz realne zapotrzebowanie na konkretne funkcje lub parametry.